Deși în mare parte societatea critică decizia autorităților de la Chișinău „de a salva regimul separatist de la Tiraspol de la perzanie”, prin faptul că au decis să ofere regiunii separatiste tot volumul de gaze naturale pe care-l primește de la Gazprom, în schimbul furnizării energiei electrice malului drept al Nistrului, inculpatul Igor Dodon, fost președinte de țară, un aprig susținător al politicii de la Kremlin, salută această decizie.
Dodon declară că e un lucru „bun că procurăm energie electrică mai ieftină”.
„Consider că e un lucru bun că vom cumpăra energie electrică mai ieftină. În același timp, trebuie să punem capăt discuțiilor pline de ură față de cetățenii noștri care locuiesc pe malul stâng al Nistrului. Am spus de mai multe ori: noi putem fi puternici dacă reintegrăm țara. Cele două maluri ale Nistrului trebuie să fie împreună. Cât despre contract, desigur, este straniu că nu este prețul de 62 de dolari pentru un MW, ci de 73, dar, în orice caz, este mai ieftin decât ceea ce procuram din România. Ar fi bine ca acest contract să fie semnat pentru un an ca să avem stabilitate în ceea ce privește furnizarea de energie electrică”, a spus Dodon.
Amintim că în această sâmbătă, Energocom a semnat contractul de livrare a energiei electrice cu MGRES pentru luna decembrie. Drept urmare, cetățenii ar putea plăti mai puțin pentru electricitate. Cantitatea care va fi livrată de Centrala de la Cuciurgan în decembrie constituie circa 204 mii de MW, iar prețul este de 73 de dolari.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Monitorul Oficial a publicat vineri, 2 decembrie, decizia ANRE cu privire la majorarea prețurilor reglementate pentru energia electrică furnizată de furnizorii serviciului universal și de ultimă opțiune.
La depunerea solicitării, Premier Energy a solicitat un tarif de 6,39 lei kw/h, cu 34% mai mult față de tariful actual, iar FEE Nord a solicitat un tarif de 5,68 lei kw/h, cu 18% mai mult comparativ cu tariful actual.
Ultima scumpire a energiei electrice a avut loc la începutul lunii noiembrie, iar penultima majorare de tarif a fost în luna octombrie.