Curs valutar
  • EUR
    19.7092
    0.0558%
  • USD
    16.9658
    0.1762%
  • RUB
    0.2087
    0.1437%
  • RON
    3.8691
    0.0956%
  • UAH
    0.4087
    0%

27 de vieţi pe kilometru: Cum a înregistrat Rusia pierderi de vieţi omeneşti record în Ucraina în 2024

05 Mai 2025, 19:17
 // Categoria: În Lume // Autor:  Realitatea.md
05 Mai 2025, 19:17 // În Lume //  Realitatea.md

Anul 2024 a fost cel mai sângeros pentru forţele Rusiei de la începutul războiului din Ucraina: cel puţin 45.287 de persoane au murit. Este de aproape trei ori mai mult decât în primul an al invaziei şi depăşeşte cu mult pierderile din 2023, când cea mai lungă şi mai sângeroasă bătălie a războiului avea loc în Bahmut, relatează bbc.com, citat de g4media.ro.

La începutul războiului, pierderile au avut loc în valuri, în timpul luptelor pentru poziţii cheie, dar în 2024 s-a înregistrat o creştere de la o lună la alta a numărului de morţi, pe măsură ce linia frontului avansa încet, ceea ce a permis estimarea că Rusia a pierdut cel puţin 27 de vieţi pentru fiecare kilometru de teritoriu ucrainean capturat.

BBC Russian Service, în colaborare cu Mediazona şi o echipă de voluntari, a procesat date din surse deschise provenite de la cimitire ruseşti, monumente militare şi anunţuri de decese. Până în prezent, au fost identificate numele a 106.745 de soldaţi ruşi ucişi în timpul invaziei pe scară largă a Ucrainei. Numărul real este cu siguranţă mult mai mare, precizează BBC. Experţii militari estimează că cifra estimată de presă ar putea acoperi între 45% şi 65% din decese, ceea ce ar însemna între 164.223 şi 237.211 persoane.

20 februarie 2024 a fost cea mai sângeroasă zi pentru forţele ruse în 2024

Printre victime s-au numărat Aldar Bairov, Igor Babych şi Okhunjon Rustamov, care făceau parte din Brigada 36 de puşcaşi motorizaţi când patru rachete ucrainene HIMARS cu rază lungă de acţiune au lovit un poligon de antrenament lângă oraşul Volnovakha, din regiunea Doneţk ocupată. Ei primiseră ordin să se alinieze pentru o ceremonie de decernare a medaliilor. 65 de militari au fost ucişi, inclusiv comandantul lor, colonelul Musaev. Alte zeci au fost răniţi.

Bairov, în vârstă de 22 de ani, originar din Buriatia, în estul Siberiei, a studiat pentru a deveni specialist în igiena alimentară, dar a fost recrutat pentru serviciul militar obligatoriu şi apoi a semnat un contract pentru a deveni soldat profesionist. În februarie 2022, a plecat să lupte în Ucraina şi a participat la bătălia pentru Borodyanka în timpul înaintării brigăzii sale spre Kiev, în martie 2022. Oraşul a fost aproape complet distrus. Surse ucrainene afirmă că soldaţi ruşi au fost implicaţi în execuţia civililor.

Okhunjon Rustamov, în vârstă de 31 de ani, din Chita, Siberia, a lucrat ca sudor după ce a îndeplinit serviciul militar obligatoriu în forţele speciale. A fost mobilizat în timpul unei mobilizări parţiale în octombrie 2022. Spre deosebire de Rustamov, Igor Babych, în vârstă de 32 de ani, s-a înrolat voluntar în război. Până în aprilie 2023, el a lucrat cu adulţi şi copii diagnosticaţi cu paralizie cerebrală, ajutându-i cu terapie fizică.

Conform datelor BBC, în total 201 soldaţi ruşi au murit în acea zi. La câteva ore după atacul asupra poligonului de instrucţie, ministrul rus al Apărării de atunci, Serghei Şoigu, s-a întâlnit cu Vladimir Putin pentru a-i aduce veşti despre succesele militare de pe front. Nu s-a menţionat nimic despre atacul asupra terenului de instrucţie, nici în rapoartele zilnice ale Ministerului Apărării.

O rudă a lui Okhunjon Rustamov a declarat că a îngropat deja trei membri apropiaţi ai familiei în timpul războiului. „În decembrie 2022, mi-a murit soţul. La 10 februarie 2024, naşul meu. Iar la 20 februarie, fratele meu vitreg. De la o înmormântare la alta.”

În analiza BBC, s-a acordat prioritate datelor exacte ale decesului soldaţilor. În cazul în care acestea nu erau disponibile, s-a utilizat data înmormântării sau data la care a fost raportat decesul. În primii doi ani de război, 2022 şi 2023, pierderile ruseşti au urmat un model în valuri: lupte intense cu victime numeroase au alternat cu perioade de calm relativ. În 2023, de exemplu, majoritatea victimelor au fost înregistrate între ianuarie şi martie, când forţele ruse au încercat să captureze oraşele Vuhledar şi Bahmut din regiunea Doneţk.

În primul an al invaziei pe scară largă, Rusia a pierdut cel puţin 17.890 de soldaţi. Acest număr nu include pierderile suferite de cele două forţe aliate ale Rusiei din estul Ucrainei ocupate. În 2023, numărul a crescut la 37.633. În 2024, nu a existat nicio perioadă în care să se înregistreze o scădere semnificativă a numărului de victime. Luptele sângeroase pentru Avdiivka şi Robotyne au fost urmate de atacuri intensificate asupra Pokrovsk şi Toretsk.

În august 2024, recruţi ruşi au fost ucişi când forţele ucrainene au trecut graniţa în regiunea Kursk. Numai între 6 şi 13 august, aproximativ 1.226 de soldaţi ruşi au murit. Cu toate acestea, cele mai grele pierderi s-au înregistrat în timpul avansului lent al ruşilor în est, între septembrie şi noiembrie 2024, potrivit analistului militar american Michael Kofman. „Tactica a pus accentul pe atacuri repetate cu grupuri de asalt dispersate, folosind echipe mici de infanterie, ceea ce a dus la creşterea numărului total de victime în raport cu terenul câştigat”, a explicat el.

După aproape doi ani de lupte intense, forţele ruse au capturat centrul logistic Vuhledar din Doneţk la 1 octombrie 2024. Conform estimărilor Institutului American pentru Studiul Războiului (ISW), între septembrie şi noiembrie 2024, forţele ruse au capturat 2.356 de kilometri pătraţi din Ucraina. Chiar şi atunci, forţele ucrainene de pe front nu au cedat. Preţul acestui avans a fost de cel puţin 11.678 de soldaţi ruşi morţi. Cifrele reale ale pierderilor sunt probabil mai mari. BBC a luat în considerare doar soldaţii şi ofiţerii ale căror nume au apărut în necrologuri publice şi ale căror date de deces sau înmormântare s-au încadrat în această perioadă.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

În total, în 2024, conform ISW, Rusia a capturat 4 168 de kilometri pătraţi de teren. Aceasta înseamnă că, pentru fiecare kilometru pătrat capturat, au fost ucişi 27 de soldaţi ruşi, fără a include răniţii.

Calcularea deceselor din date din surse deschise va fi întotdeauna incompletă. Acest lucru se explică prin faptul că este posibil ca trupurile unui număr semnificativ de soldaţi ucişi în ultimele luni să se afle încă pe câmpul de luptă, iar recuperarea lor prezintă un risc pentru soldaţi.

Adevăratul bilanţ al victimelor din rândul forţelor ruse creşte semnificativ, dacă îi includem pe cei care au luptat împotriva Ucrainei ca parte a autoproclamatelor Republici Populare Doneţk şi Luhansk. O evaluare a necrologurilor şi a rapoartelor de căutare a luptătorilor care au pierdut contactul sugerează că între 21 000 şi 23 500 de persoane ar fi fost ucise până în septembrie 2024. Aceasta ar ridica numărul total de decese la 185 000 – 260 700 de militari.

Realitatea Live

Plăți SEPA cu ZERO comision, doar la Victoriabank
Plăți SEPA cu ZERO comision, doar la Victoriabank
OTP Bank S.A. intră oficial în SEPA. Beneficiază de plăți rapide și avantajoase în EUR
OTP Bank S.A. intră oficial în SEPA. Beneficiază de plăți rapide și avantajoase în EUR
Apple Pay, disponibil pentru clienții e-commerce ai Victoriabank
Apple Pay, disponibil pentru clienții e-commerce ai Victoriabank
Victoriabank finalizează achiziția Microinvest
Victoriabank finalizează achiziția Microinvest
„IQ FEST” – Primul festival de jocuri intelectuale va avea loc la Chișinău
„IQ FEST” – Primul festival de jocuri intelectuale va avea loc la Chișinău
Asigură-ți progresul financiar. Deschide un depozit și poți câștiga un depozit PROGRESS de 10.000 sau 50.000 MDL!
Asigură-ți progresul financiar. Deschide un depozit și poți câștiga un depozit PROGRESS de 10.000 sau 50.000 MDL!
Show Must Go ON la Castel Mimi cu vin tânăr, masterclass la făcut plăcinte, Zinaida Julea și Ansamblul Plăieșii
Show Must Go ON la Castel Mimi cu vin tânăr, masterclass la făcut plăcinte, Zinaida Julea și Ansamblul Plăieșii
Idei de acoperișuri pentru case moderne
Idei de acoperișuri pentru case moderne
10 Oct. 2025, 19:08
 // Categoria: Economie // Autor:  Realitatea.md
10 Oct. 2025, 19:08 // Economie //  Realitatea.md

Jamie Dimon, omul care conduce cea mai mare bancă din Statele Unite, spune că riscul unei căderi serioase a pieței de capital americane este mult mai mare decât lasă impresia actualul optimism de pe Wall Street. Într-un interviu rar acordat BBC, președintele executiv al JP Morgan Chase avertizează că o corecție semnificativă ar putea veni „oricând între următoarele șase luni și doi ani”.

„Sunt mult mai îngrijorat decât ceilalți”, spune bancherul, ale cărui opinii cântăresc greu în lumea financiară. Pe lista sa de motive de neliniște: tensiunile geopolitice, cheltuielile bugetare necontrolate și remilitarizarea accelerată a lumii. „Nivelul de incertitudine ar trebui să fie mult mai ridicat în mintea oamenilor decât ceea ce numim normalitate”, a adăugat el.

Dimon a vorbit din Bournemouth, Marea Britanie, unde JP Morgan investește aproximativ 350 de milioane de lire sterline într-un nou campus, plus alte 3,5 milioane pentru proiecte caritabile locale.

La capitolul aprecieri diplomatice, Dimon a ținut să spună că ministrul britanic de finanțe, Rachel Reeves, „face o treabă excelentă” și că e optimist privind eforturile guvernului de a stimula inovația și de a reduce birocrația. Dar, dincolo de politețuri, a fost clar: bursele americane „au crescut prea mult, prea repede”.

Banca Angliei a comparat recent entuziasmul pentru acțiunile din sectorul inteligenței artificiale cu febra „dotcom” din anii ’90 — și avertizează că evaluările „par exagerate”, existând riscul unei „corecții bruște”.

„Inteligența artificială este reală și, în final, va da roade”, recunoaște Dimon. „Dar, ca în cazul televizoarelor sau al automobilelor, nu toți cei implicați vor câștiga. O parte din banii investiți în AI vor fi, probabil, pierduți.”

Dimon a readus în discuție și tema securității globale — o preocupare tot mai frecventă în mesajele sale publice. În scrisoarea sa anuală către acționari, avertiza că Statele Unite ar rămâne fără rachete în doar șapte zile de război în Marea Chinei de Sud.

„Oamenii vorbesc despre a stoca criptomonede. Eu spun că ar trebui să stocăm gloanțe, arme și bombe. Lumea e un loc mult mai periculos acum, și prefer siguranța în locul naivității”, a spus el fără ocol.

Un alt subiect delicat: presiunile asupra independenței Rezervei Federale, banca centrală a SUA. Dimon susține că Fed-ul trebuie să rămână autonom și afirmă că îl crede pe Donald Trump „pe cuvânt” când spune că nu va interveni politic – deși același Trump l-a numit pe actualul președinte al instituției, Jerome Powell, „imbecil” pentru că nu a redus dobânzile mai repede.

Dimon recunoaște că America „a devenit un partener ceva mai puțin de încredere” pe scena mondială, dar vede și o parte bună: presiunile Washingtonului ar fi determinat Europa să ia mai în serios subfinanțarea NATO și lipsa de competitivitate economică.

În plan diplomatic, bancherul spune că vede semne încurajatoare pentru o apropiere între SUA și India, care ar putea duce la reducerea tarifelor impuse din cauza comerțului New Delhi cu Rusia. „Am vorbit cu mai mulți oficiali americani care mi-au spus clar că se dorește acest lucru și că va fi făcut”, a afirmat el.

Întrebat dacă are planuri politice, Dimon a negat, spunând că prioritatea sa este „să păstreze JP Morgan o companie sănătoasă și dinamică”. Totuși, cu o doză de autoironie, a adăugat: „Dacă mi-ați da președinția, aș lua-o. Cred că m-aș descurca destul de bine.”

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Plăți SEPA cu ZERO comision, doar la Victoriabank
Plăți SEPA cu ZERO comision, doar la Victoriabank
OTP Bank S.A. intră oficial în SEPA. Beneficiază de plăți rapide și avantajoase în EUR
OTP Bank S.A. intră oficial în SEPA. Beneficiază de plăți rapide și avantajoase în EUR
Apple Pay, disponibil pentru clienții e-commerce ai Victoriabank
Apple Pay, disponibil pentru clienții e-commerce ai Victoriabank
Victoriabank finalizează achiziția Microinvest
Victoriabank finalizează achiziția Microinvest
„IQ FEST” – Primul festival de jocuri intelectuale va avea loc la Chișinău
„IQ FEST” – Primul festival de jocuri intelectuale va avea loc la Chișinău
Asigură-ți progresul financiar. Deschide un depozit și poți câștiga un depozit PROGRESS de 10.000 sau 50.000 MDL!
Asigură-ți progresul financiar. Deschide un depozit și poți câștiga un depozit PROGRESS de 10.000 sau 50.000 MDL!
Show Must Go ON la Castel Mimi cu vin tânăr, masterclass la făcut plăcinte, Zinaida Julea și Ansamblul Plăieșii
Show Must Go ON la Castel Mimi cu vin tânăr, masterclass la făcut plăcinte, Zinaida Julea și Ansamblul Plăieșii
Idei de acoperișuri pentru case moderne
Idei de acoperișuri pentru case moderne
 
NO COMMENT | SUMMIT-UL EPC DE LA COPENHAGA
NO COMMENT | SUMMIT-UL EPC DE LA COPENHAGA
NO COMMENT | DECLARAȚIILE CANDIDAȚILOR LA ÎNCHIDEREA SECȚIILOR DE VOT
NO COMMENT | DECLARAȚIILE CANDIDAȚILOR LA ÎNCHIDEREA SECȚIILOR DE VOT
NO COMMENT | REPUBLICA MOLDOVA ÎȘI ALEGE PARLAMENTUL
NO COMMENT | REPUBLICA MOLDOVA ÎȘI ALEGE PARLAMENTUL
NO COMMENT | PENTRU CE VOTEAZĂ MOLDOVENII DIN DIASPORA?
NO COMMENT | PENTRU CE VOTEAZĂ MOLDOVENII DIN DIASPORA?
NO COMMENT | DECLARAȚIILE OFICIALILOR LA IEȘIREA DE LA VOT
NO COMMENT | DECLARAȚIILE OFICIALILOR LA IEȘIREA DE LA VOT
NO COMMENT | CUM AU VOTAT CANDIDAȚII ÎNSCRIȘI ÎN CURSA ELECTORALĂ
NO COMMENT | CUM AU VOTAT CANDIDAȚII ÎNSCRIȘI ÎN CURSA ELECTORALĂ