Curs valutar
  • EUR
    19.9367
    -0.1741%
  • USD
    17.2224
    -0.0447%
  • RUB
    0.2026
    0.0494%
  • RON
    3.8020
    -0.2209%
  • UAH
    0.3845
    -0.1821%

Toate știrile

19 august 2026

Vor acorda ajutor refugiaților din Ucraina! O echipă de medici israelieni a ajuns la Chișinău

15 Mart. 2022, 09:21
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
15 Mart. 2022, 09:21 // Actualitate //  Realitatea.md

Sprijin la greu! Responsabilii din cadrul Ambasadei Republicii Moldova în Israel informează că, o echipă de medici israelieni a ajuns la Chișinău la începutul acestei săptămâni pentru a acorda ajutor refugiaților din Ucraina.

Potrivit informațiilor, majoritatea cadrelor medicale activează la spitalul Ichilov și au venit la Chișinău prin intermediul ONG-ului Lemaanam.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

De menționat că, luni, 15 martie, a ajuns la Chișinău un lot de insulină donat de către o companie farmaceutică israeliană către Ministerul Sănătății al Republicii Moldova.

Nu este disponibilă nicio descriere pentru fotografie.

Realitatea Live

19 Aug. 2026, 22:22
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
19 Aug. 2026, 22:22 // Slider //  Ana Panaguța

Cadavrele a doi alpiniști care au dispărut în urmă cu 34 de ani au fost găsite după ce au ieșit la suprafață în urma topirii ghețarului Trift, a anunțat miercuri, 19 august, poliția cantonală din Valais, Elveția, transmite adevărul.ro.

Pe 26 iulie, un drumeț a semnalat prezența a două trupuri pe ghețarul Trift din sudul țării, aflat în apropierea graniței cu Italia, potrivit Le Figaro.

Trupurile au fost transportate la Institutul de Medicină Legală al Spitalului Valais, din Sion, pentru a fi identificate.

„O comparație directă a profilurilor ADN a permis stabilirea oficială a faptului că este vorba despre doi alpiniști dispăruți în regiunea Weissmies din 1992”, a precizat poliția din Valais.

Cei doi bărbați erau cetățeni belgieni și aveau 39, respectiv 41 de ani la momentul dispariției.

O listă cu persoane dispărute din 1925

Poliția cantonală din Valais deține o listă a persoanelor dispărute din 1925, majoritatea fiind dispărute în zone montane sau în cursuri de apă.

Pe măsură ce ghețarii se retrag, se întâmplă ca rămășițele unor persoane dispărute în munți cu zeci de ani în urmă să iasă la iveală.

În 2025, oasele unui alpinist dispărut în 1994 au fost găsite în masivul Obergabelhorn, în apropiere de Zermatt, în Valais.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!