Curs valutar
  • EUR
    20.0508
    0.3217%
  • USD
    17.1338
    0.2667%
  • RUB
    0.2066
    0.7744%
  • RON
    3.8136
    0.2255%
  • UAH
    0.3835
    0.1043%

Toate știrile

24 august 2026

BANI.MD: Țeparul cu bucătăriile, în cătușe! A fost prins pe Aeroportul Chișinău

23 Ian. 2023, 14:36
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
23 Ian. 2023, 14:36 // Actualitate //  Realitatea.md

Mihail Șaran, directorul și fondatorul companiei Bismobil Kitchen a fost reținut acum câteva zile în urmă pe Aeroportul Internațional Chișinău în timp ce intenționa să păsăsească țara, informația a fost confirmată de Diana Fetco, șefa Secției Comunicare și Protocol a Inspectoratului General de Poliție pentru Realitatea.md.

IGP a mai precizat pentru Realitatea.md că împotriva companiei Bismobil Kitchen și a directorului Mihail Șaran sunt înregistrate 15 plângeri din partea clienților care au încheiat contracte de realizare a bucătăriilor la comandă.

Șaran a țepuit și clienții din România, scrie bzi.ro. De exemplu, la Iași peste 100 de plângeri au ajuns la poliție în cazul dosarului de înșelăciune în care sunt implicați afaceriștii basarabeni de la Bismobil Kitchen. S-au încasat sume importante, mobila nu a fost livrată, nici sumele achitate. La nivel național, țeapa a căpătat o dimensiune mult mai mare.

Autoritățile din Iași au început să investigheze situația de la firma Bismobil Kitchen, cu sediul social în municipiu. Asta, după ce, la nivel național, sute de clienți au fost păcăliți de Andriana Brașoveanu și Mihail Șaran, afaceriști din Republica Moldova. Cei doi promiteau că livrează mobilă de bucătărie, care costa cel puțin 6.000 de euro, dar sute de clienți nu au mai primit comenzile, iar banii nu au mai fost returnați.

Continuarea articolului pe bani.md.

Realitatea Live

24 Aug. 2026, 20:53
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
24 Aug. 2026, 20:53 // Slider //  Ana Panaguța

Șansele ca Trump și Putin să poarte discuții față în față au crescut semnificativ după ce Kremlinul a declarat că cei doi s-ar putea întâlni în China. Președintele rus Vladimir Putin și președintele SUA Donald Trump se vor întâlni probabil cu ocazia summitului Cooperării Economice Asia-Pacific (APEC) din China, în noiembrie, dacă ambii vor participa, a declarat duminică consilierul pentru politică externă al Kremlinului, Iuri Ușakov, scrie Digi24.

Polymarket.com estimează acum șansele unei întâlniri la 45%.

Trump și Putin s-au întâlnit ultima oară față în față în Alaska, în august 2025. De atunci, cei doi președinți au comunicat doar telefonic — fără niciun contact direct.

Summitul APEC din acest an va avea loc la Shenzhen, în China, în perioada 18–19 noiembrie. „Dacă liderii se află la același eveniment, atunci mi se pare că se vor întâlni și vor discuta inevitabil”, a declarat Ușakov într-un interviu acordat postului de televiziune rus VGTRK.

Potrivit acestuia, nu au existat încă semnale sau indicii privind planuri pentru o astfel de întâlnire, dar mai sunt încă aproximativ trei luni până la summitul APEC.

„Trebuie să așteptăm până atunci. Deocamdată, mai avem încă multe evenimente internaționale importante”, a spus el.

Între timp, ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, a declarat într-un interviu separat acordat VGTRK că țările NATO și ale UE nu vor putea să se distanțeze public de acordarea de asistență militară Ucrainei și de urmărirea a ceea ce el a descris ca fiind o politică antirusească.

Lavrov a afirmat că Rusia va ține seama de acțiunile celor pe care i-a numit „elite deschis rusofobe” din Marea Britanie, Bruxelles, Paris, Berlin și alte țări membre ale NATO și ale UE.

„Ei știu ce fac și încearcă să se distanțeze public de aceste acțiuni încă dinainte. Nu va funcționa”, a spus el.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!