O femeie de 76 de ani din Drochia a rămas fără 92.000 de lei după ce a fost înșelată de persoane care s-au prezentat drept angajați ai serviciului „Prevenire și Combatere a Spălării Banilor”. Escrocii au convins-o că trebuie să-și protejeze economiile, iar femeia le-a transmis banii unui curier, direct la poarta casei.
Potrivit Poliției, femeia a fost sunată în perioada 19–25 august. Banii au fost transmiși în două tranșe, de fiecare dată aceleiași persoane.
Cazul a fost raportat în perioada 26–27 august, când Poliția a înregistrat trei escrocherii telefonice. În total, victimele au fost prejudiciate cu aproximativ 189.650 de lei.
În aceeași perioadă, oamenii legii au reușit să prevină 156 de tentative de escrocherie, după ce cetățenii au refuzat să urmeze indicațiile primite de la suspecți.