Curs valutar
  • EUR
    20.1209
    0.3484%
  • USD
    17.2482
    0.6633%
  • RUB
    0.2071
    0.2414%
  • RON
    3.8323
    0.488%
  • UAH
    0.3856
    0.5446%

Toate știrile

25 august 2026

OFICIAL! Ilan Șor va rămâne fără mandatul de deputat. Când va fi examinat în plen

26 Apr. 2023, 16:52
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
26 Apr. 2023, 16:52 // Actualitate //  Realitatea.md

Ilan Șor, deputatul fugar, va rămâne fără mandatul de deputat. Proiectul de hotărâre prin care se constată încetarea de drept a calității de deputat în Parlament a lui Ilan Șor a fost examinat astăzi, 26 aprilie, la ședința Comisiei juridică, numiri și imunități. Informația a fost confirmată pentru Realitatea.md de către deputata PAS, Olesea Stamate, tot ea și președinta Comisiei.

”Proiectul a fost aprobat în comisie, urmează a fi examinat în plen mâine sau vineri”, a declarat Olesea Stamate.

Anterior, același lucru a fost spus și de speakerul Igor Grosu care a precizat că Șor va rămâne fără mandatul de deputat, iar șansele ca acesta să fie extrădat din Israel sunt mai mari, după decizia Curții de Apel.

Într-un comunicat de presă emis de legislativ se menționează că:

„Proiectul de hotărâre a fost elaborat urmare a deciziei Curții de Apel prin care Ilan Șor a fost recunoscut vinovat în săvârșirea infracțiunilor prevăzute în art. 190 alin. (5) și art. 243 alin. (3) lit. b) din Codul penal. Totodată, proiectul de hotărâre prevede că un mandat de deputat în Parlament, care aparține Partidului Politic „ȘOR”, ar putea fi declarat vacant”.

Amintim că Ilan Șor a fost condamnat joi, 13 aprilie curent, la 15 ani de închisoare în dosarul „frauda bancară”, în cea de-a doua instanță. A fost privat de dreptul de a ocupa funcții în sistemul bancar pe termen de 5 ani și s-a dispus încasarea de la politicianul fugar a sumei de 5,2 miliarde de lei.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Recent, șefa Procuraturii Anticorupție, Veronica Dragalin, a menționat că Ilan Șor ar putea să-și ispășească pedeapsa chiar și în Israel, nu obligatoriu în Moldova. Totuși, decizia urmează să fie luată de autoritățile din Israel.

Între timp, procurorii, de comun cu ARBI, au pus sechestru pe mai multe bunuri, în valoare de 1,36 miliarde de lei, care aparțin lui Șor. Este vorba de proprietăți cu capital social, terenuri, mijloace de transport, aeronave.

Realitatea Live

25 Aug. 2026, 08:09
 // Categoria: Slider // Autor:  Valentina Buza
25 Aug. 2026, 08:09 // Slider //  Valentina Buza

Un cutremur cu magnitudinea 4,4 s-a produs marți dimineață, în zona seismică Vrancea-Buzău, potrivit datelor Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

Seismul s-a produs la ora 04:56:39, ora locală a României, și a avut magnitudinea 4,4, fiind catalogat de specialiști drept un cutremur mediu.

Epicentrul a fost localizat în zona seismică Vrancea, județul Buzău, iar cutremurul s-a produs la o adâncime de 145,2 kilometri. Intensitatea seismului a fost evaluată la III, scrie Antena3.ro.

Potrivit INCDFP, cutremurul s-a produs la 57 km sud de Focșani, 57 km sud-est de Sfântu Gheorghe, 62 km sud de Buzău, 65 km est de Brașov, 83 km nord-est de Ploiești.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Este al doilea seism cu magnitudinea de peste 4 înregistrat în zona Vrancea-Buzău în ultimele două săptămâni. Pe 11 august 2026, la ora 20:21, un cutremur cu magnitudinea 4,3 s-a produs în aceeași zonă seismică, la o adâncime de 133,2 kilometri. INCDFP a clasificat acel eveniment drept un cutremur de adâncime intermediară, cu impact „simțit”.

Zona Vrancea este principala regiune seismică a României și este caracterizată în special de cutremure produse la adâncimi intermediare, care pot fi resimțite pe suprafețe extinse.