Locuitorii din Rezina, Fălești și Strășeni vor avea tarife noi pentru serviciile de apă, canalizare și epurare a apelor uzate. Decizia a fost luată de Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică în ședința publică din 18 august, scrie Bani.md.
La Rezina, apa potabilă va costa 26,21 lei/m³. Pentru consumatorii casnici, tariful este cu 0,42 lei/m³ mai mic decât cel actual, iar pentru consumatorii noncasnici scade cu 28 de lei/m³. Canalizarea și epurarea vor costa 19,21 lei/m³ pentru consumatorii casnici, tarif care rămâne neschimbat, și 31,64 lei/m³ pentru cei noncasnici, cu 1,01 lei/m³ mai puțin decât în prezent.
La Fălești, tariful pentru apa tehnologică a fost stabilit la 30,02 lei/m³. Pentru consumatorii casnici, acesta scade cu 2,87 lei/m³, iar pentru cei noncasnici – cu 25,68 lei/m³. În același timp, serviciile de canalizare și epurare vor costa 35,51 lei/m³ pentru consumatorii casnici, cu 0,85 lei mai mult decât până acum, și cu 24,59 lei/m³ mai puțin pentru consumatorii noncasnici.
La Strășeni, tariful pentru apa potabilă destinată consumatorilor casnici rămâne la 20,73 lei/m³, în timp ce pentru consumatorii noncasnici scade la 25,78 lei/m³, cu 2,93 lei/m³ mai puțin decât tariful actual. Pentru canalizare și epurare, însă, tariful crește la 13,41 lei/m³, cu 2,40 lei/m³ mai mult decât cel în vigoare.
ANRE precizează că, la stabilirea tarifelor, au fost luate în calcul doar cheltuielile justificate și necesare pentru desfășurarea activității operatorilor. Au fost analizate inclusiv costurile pentru energia electrică, amortizarea, redevențele, pierderile de apă, volumele prognozate și devierile tarifare.
Totodată, autoritatea a redus veniturile reglementate solicitate de cei trei operatori cu 12,38 milioane de lei. Cea mai mare reducere a fost aplicată în cazul S.A. „Apă-Canal Strășeni” – 7,58 milioane de lei, urmată de operatorul din Rezina – 3 milioane de lei, și cel din Fălești – 1,8 milioane de lei.