Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

23 august 2026

Podoleak îl critică pe șeful IAEA, Rafael Grossi: Omul este absolut ineficient în gestionarea riscului-cheie

05 Iul. 2023, 18:59
 // Categoria: Economie // Autor:  Elena Putregai
05 Iul. 2023, 18:59 // Economie //  Elena Putregai

Mihail Podoleak, înalt consilier al președintelui ucrainean, Vladimir Zelenski, îl critică dur pe Rafael Grossi, șeful Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică (AIEA) pentru modul în care gestionează situaţia fragilă de la centrala nucleară din Zaporojie, aflată din primele zile ale invaziei sub controlul Rusiei.

Ucraina avertizează împotriva unei „provocări ruse“ la centrala Zaporojie

Podoleak susține că AIEA poate influența Rusia, dacă exercită presiuni asupra corporației nucleare de stat Rosatom, informează DPA.

„Omul este absolut ineficient în gestionarea riscului-cheie”, a declarat Mihailo Podoliak la o televiziune ucraineană, referindu-se la directorului AIEA, Rafael Grossi.

AIEA are „pârghii clare de influenţă” asupra Rusiei.

Potrivit acestuia, Agenția ar fi putut exercita presiuni asupra corporaţiei nucleare de stat Rosatom, prin care s-ar fi putut forţa o retragere a Rusiei şi deminarea uzinei.

Podoliak a vorbit despre „show-ul unui clovn” şi s-a referit la Grossi ca fiind „acea persoană”, transmite Agerpres. Ucraina avertizează de aproape două săptămâni cu privire la un posibil atac terorist la centrala nucleară Rafael Grossi, care s-a exprimat marţi seara la Viena, a declarat că centrala din Zaporojie a pierdut din nou conexiunea cu linia electrică principală externă şi, prin urmare, depinde de o singură sursă recent restaurată care este alimentată de o linie mai puţin puternică.

Singura linie electrică rămasă de 750 de kilovolţi (kV) – din cele patru disponibile înainte de conflict – a fost întreruptă marţi, 4 iulie, ora 01:21 (22:21 luni GMT), a precizat el.

„Nu s-a ştiut imediat care a fost cauza întreruperii energiei electrice sau cât va dura”, a spus şeful AIEA. De electricitate este nevoie pentru a pompa apa de răcire la uzină, a adăugat el.

„De data aceasta centrala a reuşit să evite o pierdere completă a întregii surse de alimentare externă – ceea ce s-a întâmplat de şapte ori în timpul conflictului -, dar ultima întrerupere a liniei de curent evidenţiază încă o dată situaţia precară a securităţii nucleare la această centrală”, a declarat Grossi.

Realitatea Live

23 Aug. 2026, 11:48
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
23 Aug. 2026, 11:48 // Slider //  Ana Panaguța

Un copil de 5 ani a fost transportat în stare gravă la Spitalul Raional Orhei, după ce a fost lovit de un automobil în satul Mitoc. Accidentul s-a produs în această dimineață.

Potrivit informațiilor preliminare ale Poliției, un Renault, condus de un bărbat de 24 de ani, a tamponat minorul, care ar fi ieșit cu bicicleta pe partea carosabilă.

În urma impactului, copilul a suferit traumatisme și a fost transportat la spital pentru îngrijiri medicale.

Șoferul a fost testat alcoolscopic, iar rezultatul a fost negativ.

Poliția documentează cazul pentru a stabili toate circumstanțele exacte în care s-a produs accidentul.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!