Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

23 august 2026

Două automobile de model Porsche Cayenne și Lincoln au fost preluate în administrare de ARBI

27 Nov. 2023, 09:12
 // Categoria: Economie // Autor:  Realitatea.md
27 Nov. 2023, 09:12 // Economie //  Realitatea.md

Agenția de recuperare a bunurilor infracționale (ARBI) a CNA anunță că a emis ordine de înghețare pe conturi bancare în valoare de peste 1 200 000  de euro și 1 232 270 de lei (echivalentul a 25 de milioane de lei) și a primit confirmarea sechestrelor pe alte 2 675 875 de lei, aplicate anterior.

De asemenea, potrivit responsabililor, două automobile de model Porsche Cayenne S din 2016 și Lincoln MKC din 2015 au fost preluate în administrare, săptămâna trecută.

Agenția mai raportează primirea a 5 delegații spre executare pe o cauză penală în privința a 3 subiecți, alte 3 delegații pe 3 cauze penale fiind finalizate. La moment, în procedură sunt 88 de delegații pe 60 de cauze penale în privința a 124 de subiecți cu diferit statut procesual.

„Pe parcursul săptămânii trecute, ARBI a expediat 100 de demersuri cu solicitări de informații către furnizorii de date. Alte subdiviziuni ale CNA raportează finalizarea a 9 expertize judiciare, transmiterea a 10 cauze penale procurorilor cu propunere de remitere în instanța de judecată, 22 de rapoarte de expertiză anticorupție și 14 avize transmise autorilor de proiecte de acte normative și legislative”, se arată în nota informativă a CNA.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

23 Aug. 2026, 18:02
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
23 Aug. 2026, 18:02 // Slider //  Ana Panaguța

Un Porsche și un Nissan Qashqai au fost implicate într-un accident rutier produs astăzi, în jurul orei 14:25, în satul Bilicenii Vechi, raionul Sângerei.

Potrivit informațiilor preliminare oferite pentru Realitatea de Liliana Harea, ofițerul de presă al poliției regionale, șoferița de 55 de ani, aflată la volanul unui Porsche, efectua un viraj la stânga spre municipiul Bălți. La ieșirea în intersecție, aceasta nu s-ar fi asigurat și a intrat în coliziune cu un Nissan Qashqai, care circula pe drumul cu prioritate.

În urma impactului, conducătorul Nissanului, un bărbat de 36 de ani, și pasagerii acestuia au fost transportați la Spitalul Municipal Bălți pentru îngrijiri medicale.

Ambii șoferi au fost testați alcoolscopic, iar rezultatele au fost negative, indicând 0,00 mg/l alcool în aerul expirat.

Polițiștii continuă documentarea cazului pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentului.

 

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!