Curs valutar
  • EUR
    19.9459
    0.0461%
  • USD
    17.1851
    -0.217%
  • RUB
    0.2023
    -0.1483%
  • RON
    3.8018
    -0.0053%
  • UAH
    0.3844
    -0.026%

Toate știrile

20 august 2026

PA justifică scoaterea de sub urmărire penală a lui Iavorschi de la Inspectoratul de Probațiune

05 Feb. 2024, 15:07
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Victoria Laur
05 Feb. 2024, 15:07 // Actualitate //  Victoria Laur

Procuratura Anticorupție (PA) a publicat detalii despre scoaterea de sub urmărire penală a lui Andrei Iavorschi, șef suspendat al Inspectoratului de Probațiune. Conform autorității, au existat expertize și documente emise de instanță, care i-au probat nevinovăția.

Conform PA, temei pentru pornirea urmăririi penale, a constituit denunțul Inspecției Financiare. În document se arăta în perioada ianuarie 2019 – ianuarie 2022, persoane publice din cadrul Inspectoratului Național de Probațiune, au admis cheltuieli neîntemeiate în sumă de 458.800de  lei și cheltuieli nerecuperate la retribuirea muncii în sumă de 434.900 de lei.

„În cadrul urmăririi penale, ca urmare al administrării probatoriului, s-a constatat că hotărârile judecătorești în baza cărora au fost retribuite cheltuielile salariale în sumă de 434.900 lei, erau executorie din momentul pronunțării, iar ca rezultat al contestării cu apel și recurs de către Inspectoratul Național de Probațiune, acestea au devenit irevocabile, fapt ce a determinat de a conchide lipsa abuzului de serviciu din partea directorului Inspectoratului Național de Probațiune, pe acest episod”, notează procurorii anticorupție.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

În cazul contractelor pentru prestarea serviciilor, organul de urmărire penală a interpelat Ministerul de Justiție, care a recomandat efectuarea unei expertize contabile de către un expert independent, pentru cuantificarea prejudiciului exact cauzat Inspectoratului Național de Probațiune.

„Inspectoratul Național de Probațiune a informat organul de urmărire penală al CNA, că bunurile achiziționate și serviciile prestate de către agenții economici, au fost utilizate în activitățile curente ale instituției și nu în uz sau beneficiul directorului INP, respectiv lipsind prejudiciul cauzat instituției.

Totodată, Inspectoratul Național de Probațiune a contestat în contencios administrativ, prescripția nr. 25-04-10/558 din 13.04.2022, în care erau reflectate constatările referitoare la încălcările și prejudiciul imputate directorului Inspectoratului Național de Probațiune, unde a invocat că prejudiciul stabilit de Inspecția Financiare, este nejustificat.

Prin hotărârea judecătorească din 05.06.2023, prescripția nr. 25-04-10/558 din 13.04.2022, a fost anulată”, precizează PA.

Conform autorității, în urma expertizei contabile nu au fost stabilite careva încălcări și nici prejudiciul cauzat Inspectoratului Național de Probațiune. PA punctează că aceste circumstanțe au dus la clasarea cauzei penale.

Șeful Inspectoratului de Probațiune, suspendat din funcție, îndreptățit. DOC cu decizia procurorilor

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 10:13
 // Categoria: Slider // Autor:  Daniela Baranovschi
20 Aug. 2026, 10:13 // Slider //  Daniela Baranovschi

Mihai Mîțu, ambasadorul Republicii Moldova în România, va reprezenta țara și în Serbia și Muntenegru, prin cumul. În același timp, Sergiu Gurduza va fi noul ambasador al Republicii Moldova în Portugalia, după ce președinta Maia Sandu a semnat, la 17 august, decretele privind numirea celor doi diplomați.

Potrivit decretului, Mîțu va exercita noua funcție prin cumul, cu reședința la București. Diplomat de carieră, acesta are o experiență de peste 20 de ani în domeniul relațiilor externe.

Mîțu a activat în cadrul Ministerului Afacerilor Externe, precum și la misiunile diplomatice ale Republicii Moldova din Suedia, Statele Unite ale Americii și România. Din 2022, a ocupat funcția de secretar general al Ministerului Afacerilor Externe, iar în ianuarie 2026 a fost desemnat ambasador al Republicii Moldova în România.

Sergiu Gurduza va prelua funcția de ambasador al Republicii Moldova în Portugalia. În prezent, acesta este consul general al Republicii Moldova la Istanbul și are peste 16 ani de experiență în domeniile justiției, bunei guvernări și relațiilor externe.

Pe parcursul carierei, Gurduza a fost viceministru al Justiției, consilier principal de stat al prim-ministrului, membru al Comisiei Electorale Centrale și consilier al președintelui Parlamentului. În 2025, a fost decorat cu „Ordinul Onoarei”.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!