Curs valutar
  • EUR
    19.9714
    -0.0025%
  • USD
    17.2301
    -0.314%
  • RUB
    0.2025
    -1.4815%
  • RON
    3.8104
    0.0262%
  • UAH
    0.3852
    -0.3115%

Toate știrile

18 august 2026

Am putea avea inundații la hotar cu Ucraina? Răspunsul ministrului Mediului

26 Apr. 2024, 21:11
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Ursu Ana
26 Apr. 2024, 21:11 // Actualitate //  Ursu Ana

În prezent nu există riscul de inundații, după ce în ultimele zile a crescut nivelul râului Nistru. Precizările au fost făcute de ministrul Mediului, Sergiu Lazarencu, la emisiunea „Realitatea te privește” de la RLive TV.

„Astăzi nu există nici-un risc și toate debiturile sunt sub control. Nu există risc de inundație. Noi chiar astăzi am comunicat cu partea ucraineană și toate aceste debituri sunt controlate. Viteza obișnuită a râului este de 200-300 de metri cubi pe secundă. În luna martie și aprilie am avut și debituri de 1500-1700, dar pe durată scurtă de timp. Avem și barajul Dubăsari care mai poate capta. Trebuie să cunoașteți că astăzi noi putem rezista până la 2800 de metri pe secundă. Situația est sub control și nu există riscuri”, a declarat Sergiu Lazarencu.

Precizăm că, Serviciului Hidrometeorologic de Stat, a emisi o avertizare în legătură cu mărirea deversării apei din lacul de acumulare Dubăsari, în perioada 25-29 aprilie, pe sectorul Dubăsari – Grigoriopol. Astfel, se vor menține nivelurile înalte ale apei în Nistru.

De la Grigoriopol până la gura de vărsare va continua creșterea nivelului apei cu 0,5 – 1,1 metri, comparativ cu datele înregistrate pe 25 aprilie, ora 8:00. Drept urmare, este posibilă ieşirea apei în luncă și subinundarea terenurilor agricole.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

VIDEO Nivelul Nistrului crește în regiunea Odesa. Hidrologii ucraineni prognozează inundații la hotar cu Moldova

Realitatea Live

18 Aug. 2026, 21:57
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
18 Aug. 2026, 21:57 // Slider //  Ana Panaguța

Germania va prelungi controalele la frontierele sale externe cu șase luni, până la 15 martie 2027, a anunțat marți, 18 august, o purtătoare de cuvânt a Ministerului de Interne german, care a precizat că ministrul Alexander Dobrindt a trimis o notificare oficială Comisiei Europene în această privință, transmite Agerpres.

Reprezentanta Ministerului de Interne german a confirmat astfel o informație difuzată inițial de tabloidul Bild.

„Evenimentele de la granițele externe ale Europei arată că lupta contra migrației ilegale încă are nevoie de controale frontaliere”, a declarat Dobrindt pentru publicația citată.

El anunțase această intenție la finalul lunii iulie, când zeci de mii de migranți au trecut temporar frontiera dinspre Maroc către exclava spaniolă Ceuta.

Deși în general se presupune că frontierele din interiorul Uniunii Europene sunt deschise în virtutea acordului Schengen, la frontierele externe ale Germaniei au fost reintroduse controale începând din septembrie 2024.

În pofida criticilor tot mai vehemente, aceste controale au fost deja extinse de trei ori, cel mai recent până la jumătatea lui septembrie 2026. În cazul în care Comisia Europeană nu va avea obiecții, controalele la frontierele Germaniei vor fi prelungite până la 15 martie anul viitor.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!