Curs valutar
  • EUR
    19.9714
    -0.0025%
  • USD
    17.2301
    -0.314%
  • RUB
    0.2025
    -1.4815%
  • RON
    3.8104
    0.0262%
  • UAH
    0.3852
    -0.3115%

Toate știrile

18 august 2026

Premierul Recean vrea un program național de siguranță rutieră: „Să ne mobilizăm pentru a-l implementa”

18 Iun. 2024, 19:15
 // Categoria: Societate // Autor:  Elena Putregai
18 Iun. 2024, 19:15 // Societate //  Elena Putregai

Raportul privind evaluarea performanței siguranței rutiere în Republica Moldova și conceptul Programului național de siguranță rutieră au fost prezentate în cadrul unui atelier, desfășurat la Casa Guvernului, se anunță marți, 18 iunie curent, într-un comunicat emis presei. Prim-ministrul Dorin Recean a remarcat importanța elaborării și implementării Programului pentru asigurarea protejării vieții și sănătății participanților la trafic și reducerea costurilor asociate accidentelor rutiere.

Șeful Executivului a menționat că, în ultimii ani, țara noastră a înregistrat progrese în ceea ce privește securitatea traficului rutier. „Guvernul construiește și repară infrastructura, creează condiții mai sigure pentru cetățeni, dar este necesară implicarea tuturor”, a precizat premierul.

În context, prim-ministrul Dorin Recean a apreciat contribuția instituțiilor publice și a organizațiilor neguvernamentale care promovează securitatea traficului rutier.

Totodată, șeful Cabinetului de miniștri a menționat necesitatea elaborării unui document care va defini și planifica politica publică a Guvernului privind siguranța rutieră. „Este important să avem un Program național de siguranță rutieră și să ne mobilizăm pentru a-l implementa”, a declarat prim-ministrul Dorin Recean.

Elaborarea Programului național de siguranță rutieră are drept scop reducerea treptată a numărului deceselor și traumatismelor grave, prin îmbunătățirea siguranței traficului rutier în Republica Moldova și îmbinarea unui șir de măsuri de siguranță rutieră pasivă și activă. La fel, este necesară schimbarea comportamentului participanților la trafic, prin educarea și creșterea gradului de conștientizare, precum și responsabilizarea în ceea ce privește respectarea reglementărilor de circulație.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

18 Aug. 2026, 11:01
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
18 Aug. 2026, 11:01 // Societate //  Realitatea.md

Rezultatele sesiunii suplimentare a examenelor naționale de absolvire a clasei a IX-a au fost afișate astăzi, 18 august, în Centrele raionale și municipale de susținere a examenelor. După cele trei etape de examinare din acest an, rata finală de promovare a crescut la toate probele.

Cea mai mare evoluție a fost înregistrată la matematică. Dacă după sesiunea de bază rata de promovare era de aproximativ 76%, după sesiunile suplimentare din iulie și august aceasta a ajuns la 87,25%, în creștere cu aproape 11 puncte procentuale.

Rezultate mai bune au fost înregistrate și la Limba și literatura română pentru alolingvi. Rata de promovare a crescut de la circa 81% după sesiunea de bază la 89,32% după sesiunea din august.

La celelalte discipline, ratele finale de promovare pentru anul 2026 sunt de 98,33% la Istoria românilor și universală, 98,29% la Limba și literatura română și 98,60% la Limba și literatura rusă.

În sesiunea suplimentară din august au fost înscriși 4.951 de elevi, comparativ cu 8.395 în sesiunea suplimentară din iulie. Dintre elevii înscriși în august, 4.160 au avut de susținut o singură probă, 607 – două probe, 170 – trei probe, iar 14 elevi au susținut toate cele patru probe.

În timpul examenelor din august, 10 elevi au fost eliminați pentru fraudă. Elevii care nu au reușit să promoveze examenele de absolvire a clasei a IX-a își pot continua studiile în învățământul profesional tehnic. Aceștia se pot înscrie până la 28 august la programe cu durata de doi ani, în format clasic sau dual, acolo unde acesta este disponibil.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!