Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

23 august 2026

Țîcu – ”mărul otrăvitor” în blocul „Împreună”? De ce CUB a ales să se retragă din alianța celor patru partide

09 Aug. 2024, 11:09
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
09 Aug. 2024, 11:09 // Actualitate //  Realitatea.md

Coaliția pentru Unitate și Bunăstare (CUB) se retrage din Blocul „Împreună”, iar la mijloc ar fi vorba de un șantaj politic, anunță liderul CUB, Igor Munteanu. Într-o conferință de presă, Munteanu a anunțat că formațiunea pe care o conduce nu-l susține pe Octavian Țîcu la prezidențiale, iar ulterior a venit cu unele argumente de ce a decis să părăsească alianța celor patru partide.

„Am constat cu regret că proiectul acestui bloc se confruntă cu importante disfuncționalități. În primul rând sunt legate de anume jocuri de culise și improvizații banale pe temele cele mai importante. Acest lucru explică de ce, în ultimele trei luni, am văzut o absență totală a blocului, deși noi am încercat să facem conferințe de presă, să aducem în atenția publicului temele centrale care sunt așteptate de către oameni. Cele mai grave probleme pe care noi le vedem legate de blocul „Împreună”, sunt legate de un anumit gen de șantaj, pe care noi, CUB, nu putem să-l acceptăm. Este legat de fuzionarea partidelor. Noi nu putem să renunțăm la identitatea noastră liberală, de angajamentele pe care le avem în raport cu partidele politice europene din care facem parte și evident acest lucru a dus până la extremă, până la impunerea unor decizii de fuzionare care nu ne caracterizează și nu ne interesează.

În al doilea rând am observat o practică viicioasă în care decizii importante sunt insuflate or influențate de către actori din afara blocului.Acest lucru, la fel, este o practică pe care noi nu o acceptăm”, a menționat Igor Munteanu.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Amintim că, Coaliția pentru Unitate și Bunăstare (CUB) și-a retras susținerea pentru candidatura Blocului „Împreună”, Octavian Țîcu, la alegerile prezidențiale. Despre asta a anunțat Igor Munteanu, liderul partidului, într-o conferință de presă vineri, 9 august curent.

CUB va avea propriul candidat la prezidențiale? Munteanu: Nu toate organizațiile teritoriale sunt fericite de dnul Țîcu

Realitatea Live

23 Aug. 2026, 12:55
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
23 Aug. 2026, 12:55 // Slider //  Ana Panaguța

Iranul va considera „orice ţară participantă la instituirea restricţiilor economice” împotriva sa „drept inamică”, a declarat sâmbătă secretarul Consiliului suprem al securităţii naţionale iraniene, Mohsen Rezaei, scrie antena3.ro.

„Declarăm tuturor ţărilor din jurul nostru şi tuturor ţărilor lumii: nu vă alăturaţi războiului economic dus de SUA”, a avertizat la televiziunea de stat iraniană după ce Washingtonul a anunţat o întărire a sancţiunilor economice destinate să accentueze presiunea asupra Teheranului.

Dacă ţările respective refuză „să se distanţeze” de SUA, Iranul „le va afecta interesele”, a adăugat el.

„Noi nu am atacat încă niciun interes economic american” şi „până în prezent nu am ţintit decât baze militare, dar dacă vor să ne impună sancţiuni economice, SUA deţin întreprinderi petroliere şi economice în jurul Iranului şi în alte părţi, iar noi le vom lovi”, a continuat Rezaei.

Dacă Donald Trump „întreprinde o acţiune împotriva noastră, confruntarea dintre noi va fi ca un seism”, a mai ameninţat el.

Ministerul iranian de Externe acuzase SUA joi de „terorism economic”, după ce secretarul Trezoreriei american, Scott Bessent, jurase că Washingtonul va face „să se prăbuşească regimul” iranian cu noile sancţiuni.

Bessent urmează să ţină luni o conferinţă de presă unde ar urma să precizeze modul în care SUA intenţionează să-şi sporească presiunea, la aproape şase luni de la începerea războiului declanşat printr-un atac israeliano-american împotriva Iranului.

Washingtonul a cerut altor guverne, în special Beijingului, să participe la eforturile vizând izolarea economiei iraniene.

Dar China, partener economic strategic al Iranului, a criticat această iniţiativă, apreciind că „sancţiunile şi presiunea” americane nu ar permite rezolvarea conflictului în Orientul Mijlociu.

Printre marii parteneri comerciali ai Iranului figurează şi Emiratele Arabe Unite, care au anunţat marţi suspendarea până la noi ordine a „tuturor schimburilor comerciale şi a tranzacţiilor financiare” cu această ţară.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!