Curs valutar
  • EUR
    19.9819
    0%
  • USD
    17.3213
    0%
  • RUB
    0.2071
    0%
  • RON
    3.8106
    0%
  • UAH
    0.3876
    0%

Toate știrile

16 august 2026

Cea mai mare expoziție de turism din țară va avea loc la Chișinău. Când va fi și care este programul

11 Feb. 2025, 21:52
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Ana Panaguța
11 Feb. 2025, 21:52 // Actualitate //  Ana Panaguța

Cea mai mare expoziție de turism din Republica Moldova, Tourism & Travel Expo 2025, va avea loc între 14 și 16 februarie la Centrul Internațional de Expoziții Moldexpo din Chișinău. Ajuns la cea de-a 28-a ediție, evenimentul reunește peste 100 de participanți din Moldova, Bulgaria, Cehia, Lituania, România și Ucraina, care vor prezenta cele mai atractive destinații turistice, pachete de vacanță și oferte promoționale, transmite IPN.

Potrivit organizatorilor, expoziția este concepută pentru a satisface toate gusturile și preferințele, cu oferte adaptate pentru trei categorii de turiști.

Tinerii aventurieri vor putea descoperi tururi cognitive, mini-excursii în capitale europene și experiențe de turism activ, cu elemente de adrenalină.

Familiile cu copii vor avea la dispoziție pachete de vacanță personalizate, care includ activități distractive, animație pentru cei mici și programe culturale pentru părinți.

Seniorii și turiștii maturi vor putea explora stațiuni balneoclimaterice, tururi vinicole, pelerinaje și circuite culturale.

„Unul dintre cele mai așteptate momente ale expoziției este extragerea a cinci bilete de tip „city break”, acoperite integral de agențiile de turism”, anunță reprezentanții CIE Moldexpo.

Pe lângă destinațiile internaționale, Republica Moldova va avea o prezență deosebită la expoziție, cu participarea Asociațiilor Naționale de Turism, a reprezentanților de vinării și pensiuni.

Pentru prima dată, primăria municipiului Chișinău va participa la expoziție, pentru a promova atracțiile turistice ale capitalei. Iar 15 consilii raionale și UTA Găgăuzia vor aduce în prim-plan patrimoniul cultural și tradițional al regiunilor.

Programul evenimentului include Festivalul-concurs al tradițiilor populare „Hora: uniți prin tradiție”, organizat cu sprijinul Ministerului Culturii și Oficiului Național al Turismului.

„Atmosfera autentică va fi redată prin decoruri inspirate de serile petrecute „la gura sobei”, spectacole folclorice și o horă mare, la care sunt invitați să participe toți vizitatorii”, promit organizatorii.

Standurile internaționale vor fi un punct de atracție pentru vizitatori. Bulgaria și România vin cu oferte speciale pentru litoral și stațiuni montane, iar Cehia și Lituania participă în premieră cu un stand comun, oferind pachete atractive pentru turiștii moldoveni.

De asemenea, programul expoziției include ateliere B2B, seminarii și prezentări, unde experții în turism vor discuta despre valorificarea potențialului turistic moldovenesc, turismul gastronomic și cele mai noi tendințe pentru 2025.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

Creștere spectaculoasă pentru FLYONE: trafic cu 60% mai mare și 90% dintre zboruri operate la timp
Creștere spectaculoasă pentru FLYONE: trafic cu 60% mai mare și 90% dintre zboruri operate la timp
Glovo lansează Power Up în Moldova, competiția dedicată startup-urilor locale
Glovo lansează Power Up în Moldova, competiția dedicată startup-urilor locale
Moldcell finalizează achiziția pachetului majoritar din OCN Prime Capital SRL și își consolidează ecosistemul de servicii digitale și financiare
Moldcell finalizează achiziția pachetului majoritar din OCN Prime Capital SRL și își consolidează ecosistemul de servicii digitale și financiare
Moldindconbank lansează schimb valutar 24/7 direct în aplicația MICB Mobile Banking
Moldindconbank lansează schimb valutar 24/7 direct în aplicația MICB Mobile Banking
16 Aug. 2026, 20:37
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
16 Aug. 2026, 20:37 // Slider //  Ana Panaguța

Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a anunțat că, din 2018 și până în prezent, au fost înregistrate peste 10.000 de atacuri asupra sistemului de sănătate, însă niciunul dintre aceste cazuri nu a dus până acum la tragerea la răspundere a celor vinovați, scrie romanialibera.ro.

Atacurile, raportate în 29 de țări și teritorii, s-au soldat cu aproximativ 5.700 de morți și 8.500 de răniți, potrivit OMS.

Directorul general al OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, subliniază în mod repetat că unitățile medicale și personalul sanitar nu ar trebui să fie niciodată ținte ale atacurilor.

OMS verifică și documentează atacurile asupra sistemului medical, însă nu stabilește responsabilități, deoarece organizația nu are atribuții de investigare.

Altaf Musani, directorul Departamentului pentru Acțiuni Umanitare și Managementul Dezastrelor din cadrul OMS, a prezentat cifrele în cadrul unei conferințe de presă la Geneva și a precizat că tragerea la răspundere poate avea loc nu doar la nivel național.

Unitățile medicale și sistemul de sănătate în ansamblu beneficiază de protecția dreptului internațional umanitar și a legislației internaționale privind drepturile omului, inclusiv în baza anumitor Convenții de la Geneva, a explicat Musani.

Cu toate acestea, situația rămâne îngrijorătoare. „Dintre cele peste 10.000 de incidente verificate despre care am vorbit, niciunul nu a ajuns în sistemul de tragere la răspundere”, a declarat oficialul OMS.

914 atacuri înregistrate doar în 2026

Numai în acest an, agenția ONU pentru sănătate a documentat 914 atacuri asupra sistemului medical, soldate cu 911 morți și 1.486 de răniți, a precizat Musani.

Cele mai multe incidente din 2026 au fost înregistrate în Ucraina, Liban și teritoriile palestiniene. Alte atacuri au fost raportate în Myanmar, Iran, Sudan, Republica Democrată Congo, Sudanul de Sud, Rusia, Siria și Nigeria.

Potrivit lui Musani, atacurile cu arme grele au reprezentat, de departe, cea mai frecvent raportată formă de violență în acest an. Acestea au fost urmate de blocarea accesului la servicii medicale și de violența psihologică.

De asemenea, au fost raportate 44 de incidente care au implicat răpirea, arestarea sau reținerea unor angajați din domeniul medical și a unor pacienți, fiind afectate în total 148 de persoane.

Efectele atacurilor se resimt mult timp

Consecințele unui atac asupra unui spital nu se limitează la persoanele aflate în unitatea medicală în momentul incidentului, a avertizat Musani.

Este pacientul care nu poate primi îngrijiri a doua zi, ambulanța care nu mai poate face următorul transfer, angajatul medical care nu se mai poate întoarce la muncă sau medicamentele care nu mai pot ajunge la alte unități, a explicat oficialul.

În Fâșia Gaza, toate cele 36 de spitale au suferit pagube până la sfârșitul anului 2025, potrivit OMS.

Peste 3.000 de atacuri în Ucraina

În Ucraina, OMS a verificat peste 3.000 de atacuri asupra sistemului medical de la începutul invaziei ruse la scară largă, în 2022.

Un depozit al OMS din Dnipro a fost lovit și distrus săptămâna trecută, iar organizația spune că numărul atacurilor asupra sistemului medical din Ucraina este în creștere.

„Asistăm și verificăm o creștere substanțială a numărului de atacuri” în Ucraina, a declarat Musani, adăugând că acestea afectează în mod clar capacitatea OMS de a furniza materiale și echipamente unităților medicale.

Și în Republica Democrată Congo, OMS a verificat 12 atacuri asupra sistemului medical de la declararea epidemiei mortale de Ebola în luna mai.

Potrivit lui Musani, aceste incidente au perturbat supravegherea epidemiologică, investigarea cazurilor, identificarea contacților, tratamentul pacienților și activitățile desfășurate în comunități. El a subliniat că astfel de atacuri nu afectează doar serviciile medicale, ci și capacitatea autorităților de a detecta și limita răspândirea unor epidemii.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Creștere spectaculoasă pentru FLYONE: trafic cu 60% mai mare și 90% dintre zboruri operate la timp
Creștere spectaculoasă pentru FLYONE: trafic cu 60% mai mare și 90% dintre zboruri operate la timp
Glovo lansează Power Up în Moldova, competiția dedicată startup-urilor locale
Glovo lansează Power Up în Moldova, competiția dedicată startup-urilor locale
Moldcell finalizează achiziția pachetului majoritar din OCN Prime Capital SRL și își consolidează ecosistemul de servicii digitale și financiare
Moldcell finalizează achiziția pachetului majoritar din OCN Prime Capital SRL și își consolidează ecosistemul de servicii digitale și financiare
Moldindconbank lansează schimb valutar 24/7 direct în aplicația MICB Mobile Banking
Moldindconbank lansează schimb valutar 24/7 direct în aplicația MICB Mobile Banking