Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

22 august 2026

Incident tehnic pe ruta Ungheni-Chișinău: trenul întârzie două ore

26 Mart. 2025, 08:57
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Redacția Realitatea
26 Mart. 2025, 08:57 // Actualitate //  Redacția Realitatea

Pasagerii trenului Ungheni-Chișinău au fost nevoiți să își amâne sosirea la destinație. Totul din cauza unei defecțiuni tehnice apărute pe traseu care a alertat echipajul locomotivei prin apariția unui fum în procesul depășirii unei urcări critice pe secțiunea Pîrlița-Cornești.

Mecanicul locomotivei și ajutorul său au reacționat promt și au eliminat pericolul, folosind mijloacele primare de stingere a incendiilor. Garnitura de tren și-a continuat călătoria, însă la gara Bahmut în camera echipamentelor electrice a apărut din nou fum. Deoarece trenul staționa în gară, a fost primită decizia de a solicita suportul serviciilor specializate pentru a elimina pericolul.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Nimeni nu a avut de suferit, garnitura de tren urmează a fi preluată de o altă locomotivă pentru a ajunge la destinație. CFM mizează pe înțelegere și aduce scuzele de rigoare călătorilor.

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 22:38
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
21 Aug. 2026, 22:38 // Slider //  Ana Panaguța

Ankara a solicitat Interpol să emită o „Notificare Roșie” pe numele prim-ministrului israelian Benjamin Netanyahu, pe care îl acuză de „genocid” după interceptarea israeliană a unei flotile cu ajutoare pentru Fâșia Gaza, conform anunțului făcut vineri, 21 august, de ministrul turc al justiției, scrie hotnews.ro.

Turcia a criticat virulent Israelul în contextul ofensivei din Fâșia Gaza, iar președintele Recep Tayyip Erdogan l-a acuzat frecvent de „genocid” pe Benjamin Netanyahu.

Decizia Israelului de a intercepta flotila care transporta aproximativ 430 de activiști, în mai, a stârnit un val de indignare la nivel internațional. Țări ca Franța, Italia și Australia au inițiat la rândul lor proceduri judiciare în urma incidentului.

Ministrul justiției din Turcia, Akin Gurlek, a anunțat într-o postare pe platforma X că a solicitat Ministerului de interne să ceară Interpol emiterea unor alerte de tip „Notificare Roșie” pe numele premierului Netanyahu și a unui alt israelian, numit Afek Moskovitch.

Ce este Notificarea Roșie

O Notificare Roșie este o adresată organelor de aplicare a legii din întreaga lume pentru a localiza și aresta provizoriu o persoană, în așteptarea extrădării, predării sau a unei acțiuni legale similare. Ea este emisă de Secretariatul General al Interpol, la solicitarea unei țări membre, și nu reprezintă un mandat internațional de arestare, explică Interpol pe site-ul său oficial.

Akin Gurlek a precizat că demersul a fost făcut în baza mandatelor de arestare pe care le-au emis autoritățile turce pe numele lui Netanyahu și Moskovitch în data de 14 iulie.

Cei doi sunt urmăriți penal în Turcia pentru „crime împotriva umanității, genocid, privare de libertate agravată, agresiune și vătămare corporală intenționată, tortură, distrugerea de bunuri, jaf agravat și deturnarea de vehicule de transport”, a declarat Ministerul turc al justiției.

În dosar există în total 35 de inculpați, potrivit Anadolu.

Aproximativ 50 de nave se aflau în Flotila Global Sumud care a plecat din Turcia, în luna mai, spre teritoriul palestinian. Activiștii au fost reținuți de armata israeliană în Marea Mediterană și apoi au fost duși într-o închisoare israeliană înainte de a fi expulzați.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!