Luni și marți, pe 31 martie și 1 aprilie, nu se vor accepta cereri pentru perfectarea cărții de identitate. Specialiștii de la centrele multifuncționale ale Agenției Servicii Publice vor relua de miercuri, 2 aprilie, procedurile.
Măsura se aplică din cauza modificărilor referitoare la trecerea spre noul proces tehnologic de perfectare a actelor de identitate. Persoanele care depun cereri la urgență vor putea primi documentul provizoriu, pentru uz intern.
„Cărțile de identitate provizorii au aceeași valoare juridică ca și cartea de identitate. Îndemnăm cetățenii care doresc să obțină o carte de identitate să-și programeze din timp vizita la centrele multifuncționale ale ASP. Programarea se face online, pe site-ul ASP – www.asp.gov.md”, transmit responsabilii din cadrul Agenției.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Centrele multifuncționale ale ASP lucrează de lună până vineri, de la 8:00 până la 16:30, fără pauze de masă.
Amintim că, din aprilie, cetățenii moldoveni pot solicita noul model al buletinului de identitate. Documentele vor fi valabile 10 ani, fiind similare cu modelul european, iar prețul v a fi de 280 de lei. Autoritățile planifica ca, în baza lor, cetățenii să poată apoi călători. Valabilitatea noilor modele de acte va fi de 10 ani, în caz că sunt emise pe numele adulților.






