Curs valutar
  • EUR
    19.9714
    -0.0025%
  • USD
    17.2301
    -0.314%
  • RUB
    0.2025
    -1.4815%
  • RON
    3.8104
    0.0262%
  • UAH
    0.3852
    -0.3115%

Toate știrile

18 august 2026

Legea subvenționării în agricultură se schimbă

10 Apr. 2025, 14:53
 // Categoria: Societate // Autor:  Vlada Ciorici
10 Apr. 2025, 14:53 // Societate //  Vlada Ciorici

O nouă lege va reglementa subvenționarea în agricultură. Proiectul de lege privind finanțarea, gestionarea și monitorizarea politicii agricole a fost votat în prima lectură în cadrul ședinței plenare de joi, 10 aprilie curent.

Inițiativa legislativă aparține Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare.

Proiectul de lege urmează două regulamente ale Uniunii Europene pentru a asigura o gestionare eficientă a fondurilor agricole și pentru a sprijini competitivitatea sectorului agricol. Scopul este de a oferi fermierilor acces la tehnologii noi, piețe și practici agricole durabile.

„Banii vor fi oferiți cu scopul de a dezvolta infrastructura rurală, a promova inovațiile în agricultură, modernizarea fermelor etc. Documentul stipulează clar procedura de depunere și examinare a cererilor depuse de persoanele care solicită sprijin financiar. Pentru aceasta, va fi stabilit un termen de cel mult 90 de zile, dar nu mai puțin de 30 de zile, iar beneficiarii de fonduri vor trebui să respecte standarde de mediu, sănătate publică și bunăstare animală pentru a beneficia de plăți directe și anuale”, se arată într-un comunicat emis de Parlament.

Inițiativa mai prevede implementarea unui Program Strategic al Politicii Agricole, aprobat de Guvern pentru șase ani, care va stabili intervențiile, indicatorii și resursele financiare necesare.

În acest an, Fondul național de dezvoltare a agriculturii și mediului rural este de 1,7 miliarde de lei.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

18 Aug. 2026, 16:52
 // Categoria: Societate // Autor:  Cătălina Boico
18 Aug. 2026, 16:52 // Societate //  Cătălina Boico

Ministrul Culturii, Dan Suruceanu, s-a întâlnit cu însărcinatul cu afaceri al misiunii Ambasadei SUA în Republica Moldova, Nick Pietrowicz. Oficialii au discutat despre consolidarea cooperării dintre țara noastră și Statele Unite ale Americii în domeniile culturii și mass-media, precum și despre perspectivele de dezvoltare a proiectelor comune.

Un subiect important al întrevederii l-a constituit cooperarea în domeniul conservării patrimoniului cultural, inclusiv prin intermediul Fondului Ambasadorilor SUA pentru Conservarea Culturală (U.S. Ambassadors Fund for Cultural Preservation – AFCP). În acest context, a fost evidențiat sprijinul oferit pentru restaurarea Bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Căușeni. Lucrările au inclus cercetări arheologice, consolidarea zidăriei, reabilitarea acoperișului și restaurarea picturii murale, iar în martie 2024 biserica a fost redeschisă publicului.

Un alt proiect discutat, aflat în prezent în proces de realizare, vizează conservarea ruinelor fostei săli funerare Beit Kaddishim din cimitirul evreiesc din Chișinău, cu sprijinul Fondului Ambasadorilor SUA pentru Conservarea Culturală. Proiectul include cercetarea edificiului, consolidarea și restaurarea acestuia, iar ulterior, amenajarea unui mic muzeu memorial în acest spațiu.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

„Cooperarea în domeniul mass-media a fost, de asemenea, discutată, cu accent pe susținerea presei independente, inclusiv prin programe precum „Supporting Independent Media Grants”. Discuțiile au vizat și posibilitatea dezvoltării unor noi proiecte comune și a unor schimburi de experiență între profesioniștii din domeniu.

Ministrul Culturii, Dan Suruceanu, a apreciat sprijinul constant al Ambasadei SUA pentru dezvoltarea sectorului cultural și mediatic din Republica Moldova și a subliniat importanța continuării proiectelor comune în aceste domenii”, transmite Ministerul Culturii.