Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0.2021%
  • USD
    17.0881
    -0.5676%
  • RUB
    0.2050
    1.3171%
  • RON
    3.8050
    0.0841%
  • UAH
    0.3831
    -0.3393%

Toate știrile

21 august 2026

Cum ne protejăm pe timp de ger. Recomandările IGSU pentru cetățeni

03 Feb. 2026, 14:55
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
03 Feb. 2026, 14:55 // Actualitate //  Realitatea.md

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a venit cu o serie de recomandări pentru cetățeni, în contextul temperaturilor scăzute din această perioadă, îndemnând populația să respecte regulile de siguranță pentru a evita incidentele.

Potrivit IGSU, în locuințe este important ca sursele de încălzire – sobe, cazane sau instalații electrice și pe gaz, să fie verificate înainte de utilizare și folosite corect. Salvatorii avertizează asupra riscului improvizațiilor la instalațiile electrice sau de gaz și recomandă să nu fie suprasolicitate sobele, folosind doar combustibilul pentru care acestea sunt destinate. Totodată, sursele de căldură nu trebuie lăsate nesupravegheate, iar aragazul nu trebuie utilizat pentru încălzirea locuinței.

Pentru prevenirea intoxicațiilor cu monoxid de carbon, încăperile trebuie aerisite periodic, chiar și pe timp de ger. De asemenea, pentru a evita înghețarea conductelor, acestea trebuie izolate, iar în unele cazuri este recomandat să fie lăsat un robinet să curgă ușor. Salvatorii mai atrag atenția să nu fie supraîncărcate prizele și circuitele electrice.

În aer liber, cetățenii sunt îndemnați să limiteze expunerea la frig și să evite deplasările neesențiale. Îmbrăcămintea adecvată sezonului rece – haine groase, purtate în straturi, căciulă, mănuși și fular, este esențială pentru protejarea organismului. Șoferii sunt sfătuiți să se informeze despre condițiile meteo, să adapteze viteza și să își echipeze corespunzător autovehiculele.

IGSU avertizează asupra pericolului deplasărilor pe lacuri, râuri sau alte suprafețe înghețate, care pot fi instabile, și recomandă prudență sporită la mersul pe jos, prin folosirea încălțămintei antiderapante. Totodată, cetățenii sunt îndemnați să urmărească avertizările meteo și recomandările autorităților.

În caz de situații de risc sau urgență, salvatorii reamintesc că poate fi apelat Serviciul de urgență 112.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 22:37
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
20 Aug. 2026, 22:37 // Slider //  Ana Panaguța

Un adolescent de 14 ani a fost împușcat de poliție în Germania, după ce a fost văzut manipulând pe stradă un pistol de airsoft care semăna cu o armă reală, transmit știrileprotv.ro.

Când polițiștii i-au cerut să lase arma jos, băiatul s-a întors spre ei cu pistolul în mână, iar unul dintre ofițeri a tras. Adolescentul a fost rănit în partea superioară a corpului și se află în stare stabilă, relatează sueddeutsche.de.

Incidentul a avut loc marți seara. Un trecător a sunat la numărul de urgență și a anunțat că un bărbat, estimat la aproximativ 20 de ani – din spusele martorului, manevra o armă neagră în zona stației de metrou Hohenzollernplatz. Acesta urcase apoi într-un autobuz spre Kurfürstenplatz. Polițiștii au fost trimiși în zonă. Potrivit poliției, adolescentul, care potrivit martorilor părea considerabil mai în vârstă, manevrase în mod vizibil un pistol negru pe stradă.

Doi polițiști în civil l-au observat pe tânăr în timp ce mergea împreună cu o fată de aproximativ aceeași vârstă spre o stație de tramvai. Potrivit poliției, adolescentul a scos din pantaloni un obiect asemănător unei arme și a făcut mai multe manevre cu el. Polițiștii i-au cerut să lase arma jos. Când băiatul s-a întors spre ei cu pistolul în mână, unul dintre polițiști a tras, lovindu-l în partea superioară a corpului.

Polițiștii i-au acordat primul ajutor și au chemat ambulanța, iar adolescentul a fost transportat la spital. Starea lui este stabilă. Pentru că nu avea acte de identitate, stabilirea identității sale a durat ceva timp.