Mai multe activiste pentru apărarea animalelor fără adăpost cer socoteală Primăriei referitor la managementul neprofesionist al Necropolei din Chișinău, cât și despre milioanele de lei cheltuite pentru salariile la câțiva șefi care nu fac nimic pentru a reduce numărul de câini fără adăpost din Chișinău. Activistele au protestat în cadrul ședinței Consiliului Municipal Chișinău din 15 decembrie 2021.
„Vrem să vorbim despre autosalubritate, tema care a devenit vedeta Chișinăului în ultimele zile. Opt și jumătate milioane de lei cere autosalubritatea anul acesta pentru întreținerea necropolei. Un milion pentru voliere, șapte și jumătate pentru careva obiecte lipsite de claritate. Totodată, recent a fost controlul ANSA care a depistat un șir de încălcări și cel mai important este că nici nu au autorizație pentru a se ocupa cu ce se ocupă. În plus, nu există nici un regulament cum ei îngroapă acele cadavre. Acest fapt nu corespunde anumitor cerințe. Vă închipuiți ce va fi dacă va începe o pandemie. Acest fapt ține deja de sănătatea publică. Noi suntem împotrivă ca Autosalubrității să i se ofere atâți bani”, a menționat Anastasia Cozlovschi, activistă.
Amintim că, în urma unui control desfășurat la data de 8 decembrie curent la adăpostul pentru animale de companie fără stăpân din municipiul Chișinău, al Î.M. Regia „Autosalubritate”, ANSA a depistat un șir de încălcări.
Mai mult, conform responsabililor din cadrul ANSA, persoanele găsite vinovate vor fi trase la răspundere, iar ulterior ulterior vor fi solicitatea și alte nstituții abilitate să examineze conform competențelor cazul dat.