Centrala nucleară de la Zaporojie ar fi minată, afirmă Kievul. Oficialii de la Energoatom fac referire, în context, la declarațiile oficialilor militari ruși, care spuneau că regiunea „sau va fi pământ ursesc, sau devine deșert”.
Serviciile de informații au confirmat datele, potrivit UNIAN. Jurnaliștii ucraineni susțin că trupele ruse nu și-ar ascunde planurile și ar șantaja în mod deschis lumea, declarând că sunt gata să arunce în aer obiectivul.
În declarația sa, șeful rus al forțelor de apărare împotriva pericolului radioactiv, chimic și biologic, generalul-maior Valerii Vasiliev, a spus că „acolo fie va fi pământ rusesc, fie – deșert”, conform Energoatom.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Ministerul de Interne al Ucrainei a precizat că deține informații despre minarea centrale. Anterior, Agenția Internațională pentru Agenție Atomică cerea părților să permită specialiștilor să examineze obiectivul, punctând că există pericolul unui dezastru mondial, deoarece nu se cunoaște starea echipamentelor și instalațiilor.
Centralele nucleare din Ucraina au devenit subiect de propagandă atât pentru Kiev cât pentru Kremlin după invazia rusă în țara vecină. Bunăoară, anterior se anunța despre eventuale pericole la Cernobîl și creșterea nivelului radioactiv, însă oficialii internaționali responsabili de domeniu punctau că atunci că riscurile invocate sunt exagerate.
