Fiecare dintre cei 20 de militari moldoveni detașați în Bosnia și Herțegovina va primi câte 50 de dolari zilnic. Plățile se vor calcula pentru fiecare zi de aflare în misiune, începând cu data plecării.
Alocațiile se vor achita din contul alocațiilor aprobate Ministerului Apărării pentru anul respectiv şi din fondurile Uniunii Europene, potrivit unui proiect elaborat de membrii cabinetului de miniștri.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Contingentul țării noastre va participa în EUFOR ALTHEA – operațiunea Uniunii Europene în regiune, în componența contingentului forțelor militare române și va executa misiuni de sprijin a păcii și de patrulare în zona de operații. Misiunea va începe din 1 octombrie 2024 și va dura 12 luni.
Operațiunea a fost instituită în anul 2004 și are misiunea de menținere a unui mediu sigur și stabil, cooperând pe deplin cu forțele armate și autoritățile civile ale Bosniei și Herțegovinei.



