Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0.2021%
  • USD
    17.0881
    -0.5676%
  • RUB
    0.2050
    1.3171%
  • RON
    3.8050
    0.0841%
  • UAH
    0.3831
    -0.3393%

Toate știrile

21 august 2026

ANSA a verificat punctele de comercializare a peștelui viu: Ce neconformități au fost depistate

15 Apr. 2025, 09:54
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
15 Apr. 2025, 09:54 // Societate //  Realitatea.md

Inspectorii Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) au desfășurat, în perioada 4-13 aprilie curent, o serie de controale inopinate în cadrul magazinelor specializate, piețelor agroalimentare și locurilor potențiale de vînzare ilegală a peștelui viu. În total, au fost efectuate 80 de controale inopinate, în urma cărora au fost constatate mai multe neconformități.

„S-au constatat condiții necorespunzătoare de transportare și păstrare a peștelui viu, transportarea peștelui viu fără acte de proveniență și fără certificat sanitar-veterinar, lipsa sistemelor de oxigenare a apei în bazine și unitățile de transport, lipsa informațiilor privind lotul, specia, cantitatea și data capturării sau livrării, dar și vânzarea peștelui viu în piețe sau pe marginea drumului fără acte permisive.

La moment, inspectorii ANSA au aplicat 38 sancțiuni contravenționale. Controalele inopinate continuă pe teritoriul țării, iar rezultatele finale vor fi comunicate în perioada următoare”, se arată în comunocatul emis de ANSA.

În context, consumatorii sunt îndemnați să achiziționeze pește viu doar din locuri de comercializare autorizate sanitar-veterinar și, la necesitate, să solicite certificatul sanitar – veterinar de proveniență a peștelui.

Totodată, este important ca peștele viu să fie expus spre comercializare în bazine curate, cu apă limpede, oxigenată și la temperatura corespunzătoare, fiind însoțit obligatoriu de certificat sanitar-veterinar.

„Peștele viu destinat comercializării pentru consumul uman este crescut în bazine acvatice naturale sau artificiale, în cadrul exploatațiilor specializate pentru creșterea peștelui, autorizate sanitar-veterinar și capturat în zone sigure, cu efectuarea controlului ihtiopatologic”, spun specialiștii.

Este interzisă comercializarea peștelui viu în următoarele cazuri:

  • Fără acte de provenință (certificat sanitar veterinar) ;
  • Din unități de transport, stradă sau unități de comerț (piețe agroalimentare, magazine specializate, supermarketuri, etc.) neautorizate sanitar veterinar;
  • Fără respectarea normelor de bunăstare animală (bazine murdare, apă neoxigenată, lipsă întreținere);
  • Specii protejate sau pește pescuit ilegal;

Pentru sesizarea neregulilor în domeniul siguranței alimentelor, consumatorii pot apela Call Centrul ANSA 022-511-511.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 20:27
 // Categoria: Sport // Autor:  Ana Panaguța
21 Aug. 2026, 20:27 // Sport //  Ana Panaguța

Locuitorii și oaspeții Capitalei sunt invitați, în acest weekend, la mai multe competiții sportive organizate în municipiul Chișinău. Pe 22 și 23 august, iubitorii sportului vor putea urmări meciuri de rugby și fotbal pe plajă, dar și participa la un turneu de șah și dame.

Unul dintre principalele evenimente va avea loc la Orange Arena din Parcul „La Izvor”, unde, în perioada 22–23 august, se va desfășura Campionatul European la Rugby de Plajă. Deschiderea oficială este programată pentru sâmbătă, 22 august, la ora 17:00.

La competiție vor participa 16 echipe naționale din opt țări, inclusiv reprezentativele Republicii Moldova.

Tot la Orange Arena vor continua, pe 22 și 23 august, meciurile din cadrul Campionatului deschis al municipiului Chișinău la fotbal pe plajă, categoria Juniori U17. Partidele vor începe de la ora 10:00.

Competiția reunește 16 echipe ale școlilor și cluburilor sportive din Chișinău, dar și formații invitate din alte localități ale țării. În total, la turneu sunt așteptați aproximativ 240 de tineri sportivi. Cele mai bune echipe vor fi premiate cu cupe, medalii și premii bănești.

Pentru cei pasionați de sporturile minții, sâmbătă, 22 august, în Parcul „Alunelul” din sectorul Buiucani, se va desfășura etapa finală a Turneului municipal de șah și joc de dame „Cupa seniorilor”, ediția 2026. Competiția începe la ora 09:30.

La turneu vor participa cei mai buni concurenți calificați în urma etapelor desfășurate în sectoarele Capitalei. Organizatorii îi invită însă și pe amatori, atât copii, cât și adulți, să participe la eveniment.

Primăria Chișinău susține că aceste competiții au scopul de a promova sportul de performanță și de masă și de a încuraja locuitorii să adopte un stil de viață activ și sănătos.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!