Irina Vlah a anunțat că va candidat independent la alegerile prezidențiale de pe 20 octombrie. Fosta guvernatoare a Găgăuziei susține că programul său electoral se va axa pe problemele cetățenilor și identificarea soluțiilor pentru ele.
„Cunosc aceste probleme, deoarece permanent sunt alături de cetățenii noștri, împreună cu ei, știu ce-i doare și ce așteptări au. Mă implic în această campanie cu angajamentul ferm – noul președinte al Republicii Moldova va fi garantul păcii, iar după ce vom elimina orice pericol pentru pace, vom rezolva rând pe rând toate problemele grave cu care se confruntă țara”, a declarat Vlah în cadrul unei conferințe de presă desfășurate la Infotag.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Precizăm că, până acum, despre intenția de a candida la prezidențiale au anunțat Alexandr Stoianoglo, Ion Chicu, Renato Usatîi, Maia Sandu, Tudor Ulianovschi și Andrei Năstase.
În spațiul public se vehiculează că ala scrutin ar mai putea participa și Natalia Morari. Jurnalista a anunțat deja că va susține joi, 18 iulie, un briefing.
