Mandatul actualei legislaturi a Parlamentului s-a încheiat oficial pe 11 iulie. Deși Legislativul rămâne funcțional până la formarea noii componențe, activitatea sa este limitată de anumite restricții constituționale. Următoarele alegeri parlamentare sunt programate pentru 28 septembrie.
Perioada electorală a început pe 14 iulie, iar campania propriu-zisă va fi lansată pe 29 august. Până la 28 august ar trebui să fie făcute publice listele electorale.
Deși guvernarea a bifat realizări importante în domeniul integrării europene și al independenței energetice, cei patru ani de mandat au fost marcați de critici constante. Tendințele autoritare, ignorarea opoziției, calitatea scăzută a unor legi și lipsa dialogului democratic au fost adesea semnalate de experți. Controlul parlamentar slab asupra Guvernului și concentrarea excesivă a puterii în mâinile unei singure formațiuni politice au trezit îngrijorări legate de sănătatea democrației parlamentare din R. Moldova.
Pe măsură ce țara se pregătește de un nou scrutin, rămâne de văzut dacă viitorul Parlament va reuși să ofere nu doar stabilitate politică, ci și o guvernare mai echilibrată, deschisă dialogului și angajată sincer în reformele promise.
Ce înseamnă pentru democrația moldovenească organizarea unor alegeri libere și corecte în contextul actual? Care sunt și care trebuie să fie principalele teme sau probleme ce vor domina agenda electorală în această campanie? Cum pot influența rezultatele alegerilor procesul de luptă împotriva corupției? Ce garanții ar trebui oferite pentru consolidarea statului de drept și a independenței instituțiilor? Va putea noul Parlament asigura un echilibru real între puterile statului și un control eficient asupra Guvernului?
Căutăm răspuns în cadrul emisiunii „Realitatea te privește”, vineri, 18 iulie începând cu ora 20:00, la RLIVE TV. Invitații jurnalistei Valentina Ursu sunt Olesea Stamate și Gheorghe Cojoc, deputați care au activat în ultima legislatură a Parlamentului.