Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0.2021%
  • USD
    17.0881
    -0.5676%
  • RUB
    0.2050
    1.3171%
  • RON
    3.8050
    0.0841%
  • UAH
    0.3831
    -0.3393%

Toate știrile

21 august 2026

APOTA acuză ANTA că tolerează transport ilegal de pasageri și amenință cu proteste

28 Ian. 2026, 12:38
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
28 Ian. 2026, 12:38 // Actualitate //  Realitatea.md

Asociația Patronală a Operatorilor de Transport Auto (APOTA) acuză autoritățile din domeniul transporturilor că tolerează de luni bune o activitate ilegală de transport de pasageri și avertizează că ar putea organiza proteste în fața Agenției Naționale Transport Auto (ANTA), scrie BANI.MD. 

Într-o adresare transmisă Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale și ANTA, APOTA susține că activitatea unei autogări de pe strada Calea Moșilor 2A, gestionată de SRL „Pond Trans”, ar fi fost autorizată inițial cu încălcări, iar ulterior ar fi continuat ilegal.

Potrivit asociației, prin Decizia nr. 400 din 16 decembrie 2025, Agenția Națională Transport Auto a constatat nulitatea actului permisiv, ceea ce ar fi făcut ca activitatea autogării respective să devină ilegală.

„Deci din această dată activitatea de autogară pe această adresă a devenit ilegală”, se arată în scrisoarea APOTA.

Reprezentanții transportatorilor afirmă că abia la 2 ianuarie 2026 SRL „Pond Trans” și SA „PAT-9 Briceni” ar fi fost informate oficial despre decizie, primind un termen de cinci zile pentru conformare, expirat la 8 ianuarie.

„ANTA neprimind nicio informație despre încheierea contractului cu autogara de către operatorul de transport, nu întreprinde nimic pentru a sancționa și stopa plecările în cursă din locuri neautorizate care continuă și astăzi”, susține APOTA.

Asociația mai afirmă că zilnic ar avea loc în jur de 30 de încălcări doar din partea unui operator, fiecare sancționabilă cu amenzi de aproximativ 8 000 de lei.

„Prin inacțiune, se protejează activitatea ilegală, care dăunează operatorilor legali ce operează din Gara Nord”, se menționează în adresare. În document se mai afirmă că situația ar fi fost posibilă din cauza tergiversărilor și a lipsei de intervenție din partea conducerii MIDR și ANTA, care ”cunosc situația de la bun început, și-au manifestat ”îngrijorarea” față de ilegalitățile existente, au tergiversat la maximum clarificarea situației și continuă să ofere protecție activităților ilegale”.

APOTA estimează că prejudiciile cauzate prin neîncasarea amenzilor la bugetul public se ridică deja la milioane de lei, la care se adaugă pierderile suportate de transportatorii legali.

În final, organizația avertizează că, dacă situația nu va fi adusă în legalitate, transportatorii vor recurge la proteste.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

„Continuarea activității ilegale după data de 02.02.2026 va determina APOTA și operatorii de transport de a anunța săptămâna viitoare data protestului în fața sediului ANTA”, se mai arată în scrisoare.

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 09:39
 // Categoria: Slider // Autor:  Vlada Ciorici
21 Aug. 2026, 09:39 // Slider //  Vlada Ciorici

Depozitul de muniții de la Cobasna, din regiunea transnistreană, va fi subiectul unei evaluări prezentate vineri, 21 august, de Serviciul de Informații și Securitate (SIS) și Agenția Informații Militare (AIM) a Ministerului Apărării.

Instituțiile vor prezenta principalele concluzii ale raportului comun „Cobasna: Separarea unui Mit de Realitate”, inclusiv date despre stocurile de muniții, infrastructura depozitului și riscurile asociate acestuia.

La conferința de presă, directorul SIS, Alexandru Musteața, și directorul AIM, Radu Cîșleanu, vor prezenta evaluarea tehnică și de securitate a depozitului de la Cobasna. Potrivit SIS, raportul analizează particularitățile infrastructurii de depozitare, scenariile de risc identificate și măsurile recomandate pentru gestionarea acestora.

Oficialii vor oferi și clarificări privind scenariile vehiculate în spațiul public referitoare la amploarea și eventualele consecințe ale unui incident la depozitul de muniții.

Conferința de presă va avea loc vineri, 21 august, la ora 11:00, la sediul SIS.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Conferința va fi transmisă în direct pe RLIVE.MD și Realitatea TV.