Funcția de director adjunct al Agenției Naționale pentru Soluționarea Contestațiilor (ANSC) urmează să fie lichidată. Un asemenea proiect de lege a fost înregistrat astăzi în Parlament de către deputatul PAS Dumitru Alaiba.
Potrivit deputatului, viitoarea organigramă a ANSC ar putea avea un director general și șase consilieri, întrucât „funcția de adjunct este inutilă”.
„Funcția de director adjunct nu are sens. Menținerea unei funcții manageriale în plus de director general adjunct este inoportună și inutilă, dat fiind faptul că motivul principal din care există această funcție este asigurarea atribuțiilor directorului general când acesta lipsește. În absența directorului, aceste atribuții pot fi executate de către oricare din consilieri, la delegarea atribuțiilor către acesta de către directorul general, după necesitate. Aceasta este o practică obișnuită în instituțiile a căror activitate este asigurată de organe colegiale, spre exemplu cum este în Comisia Națională a Pieței Financiare, Consiliul Superior al Procurorilor și altele. Organigrama actuală a ANSC este mai mult o excepție decât o regulă”, afirmă deputatul.
Amintit că, joi, 3 februarie, Parlamentul a demis-o din funcție de directoarea adjunctă a ANSC, Irina Gutnic, pe motiv că au depistat mai multe ilegalități în activitatea pe care a îndeplinit-o.
Ulterior, vineri, 4 februarie, Gutnic a declarat că va ataca în instanța de judecată hotărârea Parlamentului și a negat că ar fi admis încălcări în exercitarea atribuțiilor de serviciu.