Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0.2021%
  • USD
    17.0881
    -0.5676%
  • RUB
    0.2050
    1.3171%
  • RON
    3.8050
    0.0841%
  • UAH
    0.3831
    -0.3393%

Toate știrile

21 august 2026

Avocată din Bălți și clientul său, condamnați la 8 și 12 ani de închisoare pentru trafic de droguri în penitenciar

30 Apr. 2026, 11:27
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
30 Apr. 2026, 11:27 // Actualitate //  Realitatea.md

O avocată din Bălți și clientul său, un deținut, au fost condamnați la 8 și 12 ani de închisoare, după ce jurista a fost prinsă introducând substanțe psihotrope în penitenciar.

Cazul a avut loc în anul 2025, când femeia i-a transmis deținutului peste 40 de jumătăți de pastile chiar în timpul unei întrevederi. Aceasta a încercat să ascundă drogurile într-o seringă introdusă într-un prezervativ, pe care o purta în lenjeria intimă.

Investigația a arătat că cei doi comunicau prin intermediul aplicației Telegram, unde deținutul a rugat-o pe avocată să ridice pachetul cu pastile de sub o bancă. În urma perchezițiilor la domiciliul femeii, oamenii legii au descoperit un alt tub cu urme de canabis, fapt ce a dus la învinuirea acesteia și pentru păstrarea drogurilor. La pronunțarea deciziei, instanța a luat în calcul faptul că deținutul, care deja ispășea o pedeapsă pentru consum de droguri, și-a recunoscut parțial vinovăția.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Reținerea în flagrant a avut loc în sala de întrevederi a penitenciarului din Bălți, unde asupra bărbatului de 34 de ani a fost găsită seringa cu 43 de jumătăți de pastile, presupuse a fi de tip Subutex. Ulterior, în celula acestuia au fost depistate un telefon mobil și cartele SIM. Înainte de a fi arestată în octombrie 2025, femeia și-ar fi vizitat clientul de 15 ori.

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 18:00
 // Categoria: Slider // Autor:  Daniela Baranovschi
21 Aug. 2026, 18:00 // Slider //  Daniela Baranovschi

Transportatorii moldoveni care efectuează curse în Azerbaidjan vor achita taxe rutiere pentru vehiculele înmatriculate în Republica Moldova. Taxele sunt stabilite în funcție de perioada de ședere, numărul de locuri sau de osii și masa vehiculului.

Pentru transportul de persoane, taxa pentru o zi variază între 15 și 25 de dolari, în funcție de capacitatea vehiculului. Pentru perioade mai lungi, aceasta poate ajunge până la 1.750 de dolari pe an, anunță Agenția Națională Transport Auto  (ANTA).

În cazul transportului de mărfuri, taxa pentru o zi este de 20 de dolari pentru vehiculele cu până la patru osii și de 30 de dolari pentru cele cu patru osii sau mai multe. Pentru un an, taxele ajung la 1.400 și, respectiv, 2.800 de dolari.

Pentru camioanele cu masa totală de peste 41 de tone se aplică suplimentar taxe în funcție de distanța parcursă. Acestea variază de la 0,30 dolari pe kilometru pentru vehiculele de 41–51 de tone până la 1,8 dolari pentru cele de peste 81 de tone.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!