Ex-candidatul la funcția de primar al municipiului Capitalei, Mihail Bagas, se află în libertate. Despre faptul că a fost eliberat, Bagas a anunțat pe o rețea de socializare.
„Pe unele canale de Telegram din Moldova a fost publicată o fotografie cu mine și avocații mei stând la una dintre terase. Da, este adevărat și sunt liber acum”, a scris Bagas.
Mihail Bagas a fost exclus din cursa electorală pentru șefia Capitalei, după ce Partidul „Liga Orașelor și Comunelor” (LOC) a anunțat că își retrage sprijinul politic.
Mihail Bagas a fost reținut pe 21 septembrie fiind suspectat de pregătirea și complicitate la finanțarea ilegală a partidelor politice, a grupurilor de inițiativă, a concurenților electorali săvârșită în proporții mari și complicitatea și instigare la spălarea de bani săvârșită de un grup criminal organizat în proporții deosebit de mari.
Pe data de 23 septembrie, prin decizia Judecătoriei Chișinău, sediul Ciocana, Mihail Bagas a fost plasat în arest pentru un termen de 30 de zile.
După reținere, Partidul Liga Orașelor și Comunelor, care îl înaintase pe Mihail Bagas în calitate de candidat la funcția de primar al Capitalei, și-a retras sprijinul pentru el.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Mihail Bagas: Pledez nevinovat. Declarațiile avocatului activistului