Băncile comerciale din Moldova nu mai efectuează, astăzi, operațiuni de schimb valutar cu rubla rusească, potrivit datelor de pe panourile de schimb valutar, deși oficial nu a fost nicio informație, scrie portalul de știri economice Bani.md.
Între timp, Rubla rusească a scăzut cu 30% în raport cu dolarul american, după ce țările occidentale au anunțat noi sancțiuni împotriva Rusiei, din cauza invadării Ucrainei, relatează BBC.
Noul minim record pentru moneda rusească a fost înregistrat după ce mai multe bănci din țară au fost excluse din sistemul internațional de plăți SWIFT.
Duminică, banca centrală a Rusiei a făcut un apel la calm, de teamă că oamenii s-ar putea grăbi să-și retragă banii din bănci. De altfel, în mai multe orașe rusești au fost cozi uriașe la bancomate.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

