Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

22 august 2026

BANI.MD: Șefa de la Finanțe aruncă bomba! În joc e viitorul Moldovei

07 Iul. 2023, 10:44
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
07 Iul. 2023, 10:44 // Societate //  Realitatea.md

Recent Guvernul a aprobat prognoza bugetară pentru 2024-2026, care prevede indicatori destul de modești. Și încă minim trei ani Republica Moldova fi o țară foarte săracă.

„Prognoza noastră pentru trei ani a fost făcută în baza indicatorilor privind veniturile pe care le avem. În acest an, din 86 de miliarde de lei venituri la buget, patru miliarde de lei sunt granturi. De ce este important acest lucru? Deoarece începând cu anul viitor granturi nu vor mai fi: ori venituri, ori împrumuturi. În august 2022, conform standardelor internaționale, Moldova a trecut din categoria țărilor sărace în categoria celor în curs de dezvoltare. Pe de o parte, e grozav, pe de altă parte – nivelul de granturi a scăzut brusc. Cu noi nu se mai discută de genul: „Cu ce vă putem ajuta?”. Cu noi se discută deja în felul următor: „Ce proiecte dezvoltați?  Poate vă împrumutăm niște bani”, a explicat ministra Finanțelor, Veronica Șirețeanu- Vragaleva într-un interviu pentru newsmaker.md.

Potrivit ei, Republica Moldova a fost scoasă din lista beneficiarilor de resurse internaționale, unde erau multe granturi.

„Încercăm să schimbăm abordarea, de exemplu, cineva dintre angajații ministerului spune: vrem să dezvoltăm un anumit proiect, am găsit partener care ne-a promis un împrumut pe un termen anumit. Încercăm să-l extindem pe o perioadă mai lungă și îi propunem să discute cu acest donator despre componenta grantului”, a punctat șefa de la Finanțe.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

22 Aug. 2026, 17:41
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
22 Aug. 2026, 17:41 // Societate //  Realitatea.md

Tendința de scădere a aportului ape în lacul de acumulare de la Novodnistrovsk continuă să se agraveze, afirmă ministrul Mediului, Gheorghe Hajder. Potrivit oficialului, în ultimele 5 zile, media zilnică a debitului de intrare a scăzut la doar 19 m³/s (față de media de 38 m³/s înregistrată la începutul lunii).

Luni indicatorul era 15 m³/s, marți – 29 m³/s, miercuri – 19 m³/s, joi – 18 m³/s, iar vineri a înregistrat un nou record negativ istoric de 14 m³/s.

„Această tendință negativă începe să afecteze direct debitele din aval. Dacă până la data de 20 august deversările din lacul de acumulare Dubăsari au fost menținute la un nivel de 77–78 m³/s, ieri debitul a fost redus la 72 m³/s, iar pentru astăzi este preconizată o scădere suplimentară până la 65 m³/s. Situația devine din ce în ce mai tensionată pentru întregul ecosistem al fluviului, pentru aprovizionarea și gestionarea resurselor de apă”, informează ministrul.

Funcționarul a mai notat pe rețelele de socializare că Ministerul Mediului se află în contact permanent cu toate instituțiile de resort, inclusiv cu autoritățile din Ucraina, iar la finalul acestei luni va avea loc o nouă ședință extraordinară cu responsabilii din țara vecină.

În context, consumatorii, agenții economici și autoritățile locale sunt rugate să monitorizeze stațiile de captare, să utilizeze responsabil apa, să reducă pierderile din rețea și să stopeze consumul nejustificat.

Și primarul Capitalei, Ion Ceban, a comunicat despre scăderea debitului în lacul de la Dubăsari. Edilul a punctat că autoritățile municipale sunt pregătite să pornească toate pompele instalate în ultima perioada la stația de captare, iar locuitorii nu vor rămâne fără apă.

„Suntem gata ca la Stația de Captare să pornim toate pompele pe care le-am instalat în ultima perioadă pentru a capta apa și a o aduce în stație, pentru ca aceasta să nu se oprească și să continuăm aprovizionarea locuitorilor. Barajul construit, la fel, ne ajută să menținem apa în zona Stației de Captare. În acest sens, avem o comunicare permanentă și un schimb de date cu prim-ministrul. Primăria Chișinău a întreprins toate măsurile posibile și necesare în situații negative, în cazul în care apa va fi diminuată pe râul Nistru”, a transmis Ion Ceban.