Comisia Electorală Centrală a publicat bilanțul activităților de instruire desfășurate în contextul alegerilor parlamentare din 28 septembrie 2025.
Potrivit datelor oficiale, peste 21 de mii de persoane au fost pregătite de Centrul de Instruire Continuă în Domeniul Electoral (CICDE) pentru a asigura buna desfășurare a scrutinului.
În total, au fost organizate 432 de seminare, 74 de webinare și 5 videoconferințe transmise pe YouTube.
„Printre participanți au fost în special membrii și operatorii consiliilor electorale de circumscripție, membrii birourilor electorale ale secțiilor de votare și registratorii și operatorii SIASA. La fel au fost instruiți și secretari ai consiliilor locale, reprezentanți ai mass-media, polițiști, carabinieri, reprezentanți ai concurenților electorali și operatori ai Serviciului 112”, informează CEC.
Totodată, Centrul a continuat programul de certificare a funcționarilor electorali. Iar în perioada aprilie-septembrie 2025, au fost organizate 565 de examene, în urma cărora 7764 de persoane au obținut certificate de calificare.
De asemenea, CEC informează că după închiderea secțiilor de votare, procesul de numărare și totalizare a voturilor a implicat un efort amplu și transparent, la care au participat peste 11300 de persoane autorizate, în toate secțiile din țară, din străinătate și cele destinate alegătorilor din localitățile din stânga Nistrului.
Conform Raportului Comisiei Electorale Centrale privind rezultatele alegerilor parlamentare din 28 septembrie 2025, la acest proces au participat 7931 de reprezentanți ai concurenților electorali, 1326 de observatori internaționali, 2007 observatori naționali și 116 reprezentanți ai mass-media.