Curs valutar
  • EUR
    20.0508
    0.3217%
  • USD
    17.1338
    0.2667%
  • RUB
    0.2066
    0.7744%
  • RON
    3.8136
    0.2255%
  • UAH
    0.3835
    0.1043%

Toate știrile

24 august 2026

Bomba de la Curtea de Apel Chișinău a „explodat”! 20 de judecători, printre care Nina Cernat, au părăsit sistemul

07 Mai 2024, 17:16
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
07 Mai 2024, 17:16 // Actualitate //  Realitatea.md

21 de judecători, 20 de la Curtea de Apel Chișinău și unul de la Curtea de Apel Cahul, au părăsit sistemul. Cererile acestora au fost aprobate în ședința de astăzi, 7 mai curent, de membrii Consiliului Superior al Magistraturii (CSM). Anterior, majoritatea au anunțat că își vor depune cererile de demisie după ce Comisia Vetting i-a anunțat că începe evaluarea integrității lor.

Printre cei care au părăsit sistemul este și Nina Cernat, judecător la Curtea de Apel Chișinău și fost vicepreședinte al Curții Supreme de Justiție (CSJ). Aceasta pleacă și din funcția de membră a CSM.

„Este un moment foarte emoționant pentru mine. Am decis să plec din CSM după 34 de ani de activitate în sistem. De când am fos membru în CSM a fost o perioadă dificilă pentru mine, am fost atacată de diverse grupări din sistemul judecătoresc, dar vreau să vă doresc curaj”, a precizat Cernat.

Tot astăzi, CSM a acceptat cererea de demisie a lui Ion Dănăilă, de la Curtea de Apel Cahul, în legătură cu atingerea plafonului de vârstă.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

DOC Val de demisii la Curtea de Apel Chișinău. Dintre cei 38 de judecători, 17 pleacă

DOC Val de demisii la Curtea de Apel Chișinău. Dintre cei 38 de judecători, 17 pleacă

 

Realitatea Live

24 Aug. 2026, 21:40
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
24 Aug. 2026, 21:40 // Slider //  Ana Panaguța

Premierul armean Nikol Pașinian a afirmat luni, 24 august, că țara sa ar putea trimite în curând cererea sa oficială de aderare la Uniunea Europeană, în contextul în care Erevanul încearcă să se apropie de occidentali și să se îndepărteze de Moscova, scrie hotnews.ro.

Rusia nu vede cu ochi buni ambițiile europene ale acestei foste republici sovietice din Caucaz, pe care îl consideră domeniul său de influență.

Moscova insistă ca Armenia să organizeze mai întâi un referendum asupra aderării sale la UE, incompatibilă cu menținerea sa în alianța lor economică comună, Uniunea economică eurasiatică.

Nikol Pașinian, care a făcut această declarație în fața Parlamentului, a răspuns luni că un referendum nu ar avea sens decât odată ce ar fi posibil „să se evalueze realismul” unei aderări la UE.

Pentru acest lucru, „Armenia trebuie mai întâi să-și depună candidatura la aderare la Uniunea Europeană”, a estimat el.

„Am putea declanșa acest proces într-un viitor apropiat, date fiind în special cererile urgente ale partenerilor noștri din Uniunea economică eurasiatică”, a adăugat Nikol Pașinian, fără a preciza vreo dată.

Președinții rus, belarus, kazah și kârgâz au cerut în luna mai ca Armenia să decidă prin referendum asupra aderării sale la UE sau a menținerii în uniunea lor regională.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!