Curs valutar
  • EUR
    20.1209
    0.3484%
  • USD
    17.2482
    0.6633%
  • RUB
    0.2071
    0.2414%
  • RON
    3.8323
    0.488%
  • UAH
    0.3856
    0.5446%

Toate știrile

25 august 2026

Calvarul unei tinere cu cea mai rară alergie din lume

27 Oct. 2023, 18:04
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
27 Oct. 2023, 18:04 // Actualitate //  Realitatea.md

Una dintre cele mai rare alergii din lume face viața aproape imposibilă pacienților care o au. Nici măcar duș nu-și pot face și mereu sunt deshidratați. O tânără cu această afecțiune a povestit cum este viața ei.

„Oamenii par mușcați de albine dacă intră în contact cu acest factor alergenic. Este foarte greu de ocolit având în vedere că și organismul uman conține acest lichid și, de asemenea, se regăsește peste tot în natură. Mulți oameni cu urticarie cronică învață să evite factorii declanșatori obișnuiți care le agravează starea”a spus Tessa Hansen-Smith, în vârstă de 25 de ani.

După ce ea le-a spus studenților de la Universitatea din California, Davis, despre diagnosticul ei, unii au stropit-o în mod deliberat cu apă sau au aruncat cuburi de gheață în ea pentru că nu au crezut-o, potrivit unui raport recent.

Ea a cheltuit recent peste 10.000 de dolari din contul ei GoFundMe pentru a-și plăti facturile medicale în creștere, transmite newsweek.ro.

Acum nu mai trebuie să stea internată, dar „există îngrijiri medicale în curs de desfășurare care vor fi mereu prezente în viața mea și banii în plus peste obiectivul meu vor contribui la asta”, a scris ea pe Instagram despre situația ei.

Hansen-Smith a fost internată în spital în timpul pandemiei când a devenit atât de deshidratată încât o parte a intestinului ei gros a scăzut temporar fluxul sanguin, provocând o afecțiune numită colită ischemică.

„Sunt întotdeauna deshidratată și predispusă la leșin”, s-a plâns ea pe rețelele de socializare.

Când a descoperit afecțiunea

Când avea 8 ani, Hansen-Smith a început să observe erupții cutanate pe brațe și, de asemenea, tăieturi pe scalp, a spus ea pe conturile ei de socializare.

La început, medicii ei au crezut că vinovatul sunt săpunurile și șampoanele de la duș, dar starea a persistat.

După doi ani de teste efectuate de mai mulți specialiști, mama ei, dr. Karen Hansen-Smith, medic de medicină de familie, și-a reunit mai întâi toate simptomele pentru a realiza că avea o alergie la apă, potrivit unui raport recent.

Familia ei a observat că erupțiile au fost declanșate de piscine, precum și de dușurile pe care le făcea acasă – și, de asemenea, la hoteluri din diferite orașe.

„Sunt alergică la toate sursele de apă  – aceasta include apa de ploaie, apa de la robinet, apa distilată, apa din ocean, apa îmbuteliată. Chiar și fluidele corporale, precum transpirația, lacrimile și saliva îmi provoacă alergie”, a postat ea recent pe Instagram.

Băuturile cu un conținut ridicat de apă provoacă o senzație de arsură, a spus ea, așa că laptele este cel mai ușor de băut pentru ea, deoarece conținutul de grăsimi și proteine ​​echilibrează conținutul de apă.

Ea nu poate bea lapte vegetal, cum ar fi laptele de migdale, laptele de ovăz sau orice lapte care nu provine de la un animal.

Dar dacă ea nu are acces la lapte pe tot parcursul zilei, îi este atât de sete încât nu poate rezista până nu bea câteva înghițituri de apă, ceea ce poate duce la leșin din cauza durerii, a spus ea anterior.

Se hrănește cu alimente uscate sau cu un conținut minim de apă

Ea consumă alimente uscate cu conținut minim de apă, cum ar fi batoane granola, biscuiți, pâine, unt de arahide, cartofi, fasole și supe pe bază de lactate.

Stă departe de pepene verde, castraveți și țelină.

Muncesc din greu pentru a rămâne curată

„În ultimul an dușurile au devenit un obstacol imposibil de trecut”, a postat ea recent.

„Așa că să stai sub un duș mai mult de cinci minute, în timp ce încerc să nu leșin, în timp ce hiperventilez, în timp ce apa mă lovește, nu este o experiență relaxantă de îngrijire personală, așa cum poate fi pentru alții”, a adăugat ea.

Ea a mai spus: „Crede-mă, fac mai mult decât suficient pentru a fi curată, astfel încât nimeni să nu observe – nu am făcut un duș adecvat de peste un an și jumătate.”

Ea a spus că minimizează problemele cu mirosurile corporale „prin bărbierit și folosind deodorant acolo unde este cazul”.

Dar își limitează activitățile pentru că nu poate să se murdărească prea mult sau să se angajeze în activități care o fac să transpire prea mult, deoarece rareori își spală complet tot corpul, a spus ea altora pe rețelele de socializare.

Realitatea Live

24 Aug. 2026, 21:40
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
24 Aug. 2026, 21:40 // Slider //  Ana Panaguța

Premierul armean Nikol Pașinian a afirmat luni, 24 august, că țara sa ar putea trimite în curând cererea sa oficială de aderare la Uniunea Europeană, în contextul în care Erevanul încearcă să se apropie de occidentali și să se îndepărteze de Moscova, scrie hotnews.ro.

Rusia nu vede cu ochi buni ambițiile europene ale acestei foste republici sovietice din Caucaz, pe care îl consideră domeniul său de influență.

Moscova insistă ca Armenia să organizeze mai întâi un referendum asupra aderării sale la UE, incompatibilă cu menținerea sa în alianța lor economică comună, Uniunea economică eurasiatică.

Nikol Pașinian, care a făcut această declarație în fața Parlamentului, a răspuns luni că un referendum nu ar avea sens decât odată ce ar fi posibil „să se evalueze realismul” unei aderări la UE.

Pentru acest lucru, „Armenia trebuie mai întâi să-și depună candidatura la aderare la Uniunea Europeană”, a estimat el.

„Am putea declanșa acest proces într-un viitor apropiat, date fiind în special cererile urgente ale partenerilor noștri din Uniunea economică eurasiatică”, a adăugat Nikol Pașinian, fără a preciza vreo dată.

Președinții rus, belarus, kazah și kârgâz au cerut în luna mai ca Armenia să decidă prin referendum asupra aderării sale la UE sau a menținerii în uniunea lor regională.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!