Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

22 august 2026

Canicula face victime. 13 persoane cu insolații au avut nevoie de ajutorul medicilor

14 Iul. 2025, 14:50
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
14 Iul. 2025, 14:50 // Societate //  Realitatea.md

Sute de moldoveni au ajuns la spital în perioada 7-13 iulie, conform datelor Centrului Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească (CNAMUP). Ambulanța a fost solicitată pentru 130 persoane cu urgențe generate de agenții fizici, chimici și de mediu: 81 persoane cu mușcături sau înțepături de animale/insecte, 34 persoane cu combustii și 13 persoane cu insolații.

În intervalul menționat, echipele de asistență medicală urgentă au fost solicitate la 95 accidente rutiere produse pe traseele țării, în urma cărora 120 persoane au suferit diverse traumatisme. După acordarea ajutorului medical la etapa de prespital 87 pacienți, inclusiv 20 copii au fost transportați la spitalele din țară.

Totodată, au fost înregistrate în total 45 urgențe toxice, printre care 18 cu medicamente, 4 cu alcool și 3 cu droguri. Au fost înregistrate și 12 cazuri de urgențe alergologice, dintre care 10 pacienți au fost diagnosticați cu șoc anafilactic la venin de albini/viespi.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Precizăm că meteorologii au emis pentru astăzi, 14 iulie, cod galben de caniculă în sudul și centrul Republicii Moldova.

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 22:38
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
21 Aug. 2026, 22:38 // Slider //  Ana Panaguța

Ankara a solicitat Interpol să emită o „Notificare Roșie” pe numele prim-ministrului israelian Benjamin Netanyahu, pe care îl acuză de „genocid” după interceptarea israeliană a unei flotile cu ajutoare pentru Fâșia Gaza, conform anunțului făcut vineri, 21 august, de ministrul turc al justiției, scrie hotnews.ro.

Turcia a criticat virulent Israelul în contextul ofensivei din Fâșia Gaza, iar președintele Recep Tayyip Erdogan l-a acuzat frecvent de „genocid” pe Benjamin Netanyahu.

Decizia Israelului de a intercepta flotila care transporta aproximativ 430 de activiști, în mai, a stârnit un val de indignare la nivel internațional. Țări ca Franța, Italia și Australia au inițiat la rândul lor proceduri judiciare în urma incidentului.

Ministrul justiției din Turcia, Akin Gurlek, a anunțat într-o postare pe platforma X că a solicitat Ministerului de interne să ceară Interpol emiterea unor alerte de tip „Notificare Roșie” pe numele premierului Netanyahu și a unui alt israelian, numit Afek Moskovitch.

Ce este Notificarea Roșie

O Notificare Roșie este o adresată organelor de aplicare a legii din întreaga lume pentru a localiza și aresta provizoriu o persoană, în așteptarea extrădării, predării sau a unei acțiuni legale similare. Ea este emisă de Secretariatul General al Interpol, la solicitarea unei țări membre, și nu reprezintă un mandat internațional de arestare, explică Interpol pe site-ul său oficial.

Akin Gurlek a precizat că demersul a fost făcut în baza mandatelor de arestare pe care le-au emis autoritățile turce pe numele lui Netanyahu și Moskovitch în data de 14 iulie.

Cei doi sunt urmăriți penal în Turcia pentru „crime împotriva umanității, genocid, privare de libertate agravată, agresiune și vătămare corporală intenționată, tortură, distrugerea de bunuri, jaf agravat și deturnarea de vehicule de transport”, a declarat Ministerul turc al justiției.

În dosar există în total 35 de inculpați, potrivit Anadolu.

Aproximativ 50 de nave se aflau în Flotila Global Sumud care a plecat din Turcia, în luna mai, spre teritoriul palestinian. Activiștii au fost reținuți de armata israeliană în Marea Mediterană și apoi au fost duși într-o închisoare israeliană înainte de a fi expulzați.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!