Deputata Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Olesea Stamate, anunță că luni, 25 septembrie curent, vor avea loc audieri în Parlament cu privire la scandalul izbucnit în jurul lui Iulian Muntean, membru nou la Consiliul Superior al Magistraturii (CSM).
„Comisia juridică anunță audieri parlamentare pe marginea subiectului referitoare la informatia privind dosarul penal in care ar fi implicat membrul CSM numit recent de Parlament. Invităm toate partile interesate să participe, luni, la 11:00. Pentru confirmarea participarii, rugam transmiterea unui mesaj la cji@parlament.md”, scrie Stamate pe Facebook.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Amintim că Iulian Muntean, membrul proaspăt numit la Consiliul Suprem al Magistraturii (CSM), fiind delegat de Parlament, este învinuit într-un dosar de corupție. În apărarea sa, avocatul Iulian Muntean susține că este vorba de un dosar fabricat la comanda fostuluji lider PDM, Vladimir Plahotniuc.
Cu o reacție a venit și Comisia Pre-Vetting, în dimineața zilei de 21 septembrie curent. „În niciuna din informațiile furnizate Comisiei nu s-a făcut referire la investigațiile penale privind candidatul sau la calitatea procesual-penală de învinuit a acestuia”, notează Comisia.
Prima reacție a unui membru CSM la dosarul de corupție în care figurează Iulian Muntean
Prima reacție a unui membru CSM la dosarul de corupție în care figurează Iulian Muntean
