Jocurile Olimpice din vară de la Tokyo vor intra în istorie, pentru că va participa primul sportiv transgender. Este vorba despre Laurel Hubbard – halterofil din Noua Zeelandă, în vârstă de 43 de ani. Până acum, candidatura sa nu era acceptată în echipa națională, însă o sursă demnă de încredere a dezvăluit pentru The Guardian că, în conformitate cu noile reguli, Hubbard se va califica și va merge automat la competiția internațională.
Conform reglementărilor introduse în 2015 de Comitetul Olimpic Internațional, femeile transgender pot concura în categoria greutății feminine, fără operație de schimbare a sexului, dacă au un nivel scăzut de testosteron timp de cel puțin un an.
Mai mult, pandemia „i-a prins bine” sportivei, pentru că în urma numărului mare de competiții anulate din cauza coronavirusului, regulile de selecție pentru participarea la acest sport au fost simplificate. Dacă mai devreme, un atlet, pentru a fi inclus în competiția olimpică, avea nevoie de participare preliminară la șase competiții, acum acest număr a fost redus la patru.
Laurel Hubbard a concurat la campionatele masculine de haltere, dar nu la fel de bine ca după tranziția transgender din 2013. În 2016, la competiția dintre femei, ea a câștigat argintul Campionatului Mondial. După ce și-a revenit în urma unei accidentări grave, în 2019 a devenit cea mai bună halterofilă din Oceania, luând aur la Jocurile Pacificului din Samoa.
Hubbard este cea mai mare la Jocuri, are șanse reale de medalie – astăzi cel mai bun rezultat al său (285 kg) este al șaisprezecelea în clasamentul mondial al halterofililor și al patrulea din 14 locuri în rândul concurenților din categoria până la 87 kg. care vor evolua și la Jocurile Olimpice de la Tokyo.
Microbiștii pariază că Hubbard, chiar dacă are vârsta de 43 de ani, are cele mai mari șanse la medalie. Astăzi, cel mai bun rezultat al său (285 kg) ocupă locul 16 în clasamentul mondial al halterofililor și al patrulea din 14 locuri printre concurenții din categoria până la 87 kg.
Jocurile Olimpice din capitala Japoniei trebuiau să aibă loc în vara anului 2020, dar din cauza pandemiei, organizatorii au decis să le amâne cu un an. Vicepreședintele Comitetului Olimpic Internațional, John Coates, a menționat că Jocurile vor avea loc neapărat. Anterior, s-a menționat că nu vor fi spectatori.
