Aproape 11 mii de cetățeni ai Republicii Moldova sunt așteptați, pe 19 mai curent, la urnele de vot. Cei mai mulți alegători sunt din satul Tîrnova, raionul Dondușeni. Pe locul doi, localitatea Sagaidac, Cimișlia, iar pe trei – Cairaclia, din raionul Taraclia.
Potrivit Comisiei Electorale Centrale (CEC) în nouă localități din țară vor avea loc alegeri locale noi și alegeri parțiale pentru funcția de primar și de consilier în consiliul local.
„Alegătorii care și-au stabilit domiciliul în una din localitățile menționate după data de 19 februarie 2024, nu vor putea vota la alegerile locale noi și cele parțiale din 19 mai 2024. Codul electoral prevede că, în cazul alegerilor locale, termenul înregistrării domiciliului sau reședinței temporare nu poate fi mai mic de 3 luni până la data primului tur de scrutin”, informează CEC.


Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Amintim că, pe data de 19 mai 2024, vor avea loc alegeri locale noi pentru o nouă componență a consiliilor locale în localitățile Cairaclia, raionul Taraclia, Chioselia Rusă și Cotovscoe din UTA Găgăuzia, a consiliului comunal al comunei Salcia, raionul Taraclia dar și pentru alegerea primarului în comuna Tîrnova, raionul Dondușeni, orașul Bucovăț, raionul Strășeni, satul Sagaidac, raionul Cimișlia și comuna Hănăsenii Noi, raionul Leova
Totodată, în aceeași zi, vor avea loc alegeri parțiale pentru funcția de primar în localitățile Chioselia Rusă și Cotovscoe din UTA Găgăuzia, precum și alegeri parțiale pentru o nouă componență a consiliului local al comunei Cealîc, raionul Taraclia.
