Curs valutar
  • EUR
    19.9459
    0.0461%
  • USD
    17.1851
    -0.217%
  • RUB
    0.2023
    -0.1483%
  • RON
    3.8018
    -0.0053%
  • UAH
    0.3844
    -0.026%

Toate știrile

20 august 2026

Chișinăul pregătește un centru cultural dedicat marelui compozitor Eugen Doga

26 Mai 2026, 20:26
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Ana Panaguța
26 Mai 2026, 20:26 // Actualitate //  Ana Panaguța

Primăria Chișinău a lansat procedura de licitație pentru reconstrucția și amenajarea Centrului „Eugen Doga”, care urmează să fie creat într-o clădire istorică de pe strada Veronica Micle, 5, din centrul Capitalei. Anunțul a fost făcut de primarul general al municipiului Chișinău, Ion Ceban.

Potrivit edilului, imobilul, inclus în Registrul monumentelor istorice, a fost ales chiar de regretatul compozitor Eugen Doga pentru a găzdui viitorul centru cultural, iar conceptul proiectului a fost elaborat împreună cu maestrul.

„Acest monument istoric va fi reabilitat pe etape, într-o perioadă îndelungată, ținând cont de importanța istorică a acestui obiectiv, dar și de responsabilitatea restaurării din partea noastră și a celor care vor câștiga licitația”, a declarat Ion Ceban.

Primarul a precizat că procedura de lansare a proiectului a fost întârziată din cauza numeroaselor avize, aprobări și proceduri birocratice necesare pentru restaurarea unei clădiri istorice construite în anul 1930.

Lucrările de reabilitare sunt planificate pentru o perioadă de aproximativ 35 de luni și vor include renovarea spațiilor interioare, a acoperișului și a subsolului, precum și amenajarea curții interioare a edificiului.

Potrivit autorităților municipale, Centrul „Eugen Doga” urmează să devină un spațiu cultural dedicat promovării creației și memoriei marelui compozitor. În cadrul acestuia ar putea fi organizate ateliere de creație, masterclass-uri și activități pentru copii și tineri.

„Ne dorim ca acest centru să fie unul viu, exact așa cum și-a dorit maestrul Doga, cu ateliere de creație, cu masterclass-uri și cu memoria marilor compozitori”, a mai spus Ion Ceban.

Edilul a subliniat că proiectul este unul complex, având în vedere statutul istoric al clădirii, și a invitat locuitorii Capitalei să urmărească procesul de restaurare în următorii ani.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 13:45
 // Categoria: Societate // Autor:  Valentina Buza
20 Aug. 2026, 13:45 // Societate //  Valentina Buza

Au mai rămas doar câteva zile pentru depunerea dosarelor la concursul Premiul Național pentru vârstnici „Pentru o viață activă la orice vârstă”, ediția 2026.

La concurs pot participa vârstnicii de 65 ani și peste, care au realizat performanțe deosebite în domenii precum: tehnico-ştiinţific, civic, medicină, antreprenoriat, agricultură, educație, sport, tehnologii informaționale, cultural-artistic.

Doritorii de a participa la concurs pot expedia dosarele până la data de 01 septembrie 2026 inclusiv. Comisia de examinare va analiza dosarele participanților la concurs şi va nominaliza premianții până la data de 23 septembrie 2026.

Dosarele pot fi depuse în format electronic la adresa de e-mail andriana.birca@social.gov.md, cu mențiunea „Concursul național de acordare a Premiului Național pentru Vârstnici „Pentru o viață activă la orice vârstă”.

Pentru informații suplimentare, organizatorii pot fi contactați la numerele de telefon 022 804 429 și 022 804 431.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Concursul Premiul Național pentru Vârstnici este instituit de către Ministerul Muncii și Protecției Sociale și se acordă cu prilejul Zilei internaționale a persoanelor vârstnice. Câștigătorilor li se vor înmâna Diplome de confirmare a titlului de Laureat al Premiului pentru Vârstnici și un premiu bănesc.

Performanțele nu au vârstă: Seniorii de peste 65 de ani pot obține un premiu național