Curs valutar
  • EUR
    19.9819
    0%
  • USD
    17.3213
    0%
  • RUB
    0.2071
    0%
  • RON
    3.8106
    0%
  • UAH
    0.3876
    0%

Toate știrile

15 august 2026

Copiii țării vecine ar fi ajuns să bea cot la cot cu adulții. Vârsta de debut – 8 ani

24 Aug. 2025, 16:21
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
24 Aug. 2025, 16:21 // Actualitate //  Realitatea.md

Copiii din România au ajuns să bea cot la cot cu adulții. În practica curentă medicii au avut parte de cazuri absolut șocante, inclusiv copii de 11 ani dependenți de alcool. Vârsta de debut a consumului a scăzut deja la opt ani, iar statul nu ia nicio măsură, scrie Adevărul.

În România, așa cum arată și specialiștii, consumul de alcool a devenit o gravă problemă de sănătate publică. Conform datelor de la Organizația Mondială a Sănătății (OMS), România ocupă locul 1 din 51 de state europene în ceea ce privește consumul de alcool. Pe scurt, românii beau peste 13.5 litri de băutură pe an. La nivel național, conform statisticilor cei mai mari băutori de alcool sunt oltenii și moldovenii, adică exact locuitorii celor mai sărace zone din România. În plus, consumul de alcool este greu cuantificabil fiindcă în mediul rural aproape nu există gospodărie în care să nu se facă vin și rachiu de casă. Mai grav, în ultimii ani România se scufundă tot mai rău în aburii alcoolului.

Vârsta de consum scade într-un mod dramatic, medicii înregistrând cazuri absolut halucinante de consum și dependență de alcool la copii și adolescenți. Sunt copii care au ajuns să bea cot la cot cu adulții, copiindu-le de fapt obiceiurile. „Suntem una dintre țările aflate în topul mondial, la consum. Consumul de alcool este efectiv o problemă enormă de sănătate publică în România”, precizează Eugen Hriscu, medic psihiatru, psihoterapeut si specialist in prevenirea si tratamentul dependentelor. În plus noile generații de copii cu viitorul distrus de alcool, par abandonate de statul român care efectiv nu întreprinde nimic concret pentru a stopa fenomenul.

Aproape 40% dintre copiii din România au pus gura pe băutură

Statisticile privind consumul de alcool în rândul copiilor, în România, sunt absolut sumbre. În jur de 40% dintre adolescenții din România consumă cel puțin o dată pe lună alcool în exces. O parte dintre acești ajung în comă alcoolică la spital. Culmea, în ultima perioadă ajung inclusiv fete, cu vârste cuprinse între 14 și 18 ani. Îngrijorător este, spun specialiștii, faptul că vârsta la care începe consumul de alcool a scăzut dramatic. În momentul de față sunt destule cazuri de consum de alcool și la vârsta de 11 ani dar și debut de la 8-9 ani, mai ales în mediul rural. S-a înregistrat și o creștere a consumului de alcool la adolescenții cu vârste între 15 și 17 ani. „Consumul de alcool care poate să apară de la 11 ani. O statistică ne arată o creștere a frecvenței consumului de alcool între 15 și 17 ani”, precizează Laura Jijie, specialist psihiatru pe zona de pediatrie. Medicii spun că există și o categorie de copii și adolescenți care ajung la spital în comă alcoolică din cauza teribilismului. Adică vor să-și impresioneze colegii, prietenii, dar nu consumă frecvent.

Există însă și o categorie de copii și tineri care consumă alcool frecvent. Aceștia provin, de obicei, din familii disfuncționale, unde și părinții sau măcar unul dintre părinți este consumator de alcool. Ceea ce este trist, o parte a acestor copii ajung să-și procure băuturile alcoolice chiar de la proprii părinți. „Problemele copilului reflectă problemele familiale. Dacă avem un mediu familial carențial, disfuncțional în care părinții sunt consumatori de alcool care-și neglijează copiii asta va duce la apariția unor probleme emoționale și comportamentale la copii”, adaugă Laura Jijie. „O statistică arată că 83% dintre adolescenți au consumat cel puțin o dată alcool”, completează medicul botoșănean.

Dependent de alcool de la vârsta de 11 ani și în sevraj la 17

Medicii ajung în contact cu cazuri absolut halucinante de abuz de alcool la copii. Laura Jijie este un medic psihiatru cu experiență pe partea de pediatrie. A văzut multe cazuri dificile de-a lungul carierei. Printre altele a ajuns să trateze un copil dependent de alcool la numai 11 ani. A început să bea la opt ani împreună cu tatăl său. Provine din mediul rural și își însoțea părintele la săpat gropi în cimitir. Acolo bea cot la cot cu tatăl. A ajuns să caute mai apoi tot felul de tertipuri pentru a consuma zilnic. „Era un copil de 11 ani care a fost luat în plasament de doi ani. A început să consume alcool împreună cu tatăl când mergeau la săpat gropi în cimitir. Bea de la opt ani și devenise dependent. Povestea cum încerca să găsească diverse subterfugii, să meargă să cumpere alcool. Mințea. Cerea adulților să-i cumpere băutură spunând că-i duce tatălui și că va fi pedepsit dacă nu o va face. Dar băutura o consuma el, nu o ducea acasă”, precizează Laura Jijie. Un alt caz șocant a fost acela al unui adolescent de numai 17 ani ajuns la spital în sevraj alcoolic.

„A venit cu dureri abdominale și a fost internat pe Pediatrie. Avea analize hepatice. La 17 ani avea afectare hepatică. La consultul de specialitate am identificat semne timpurii legate de dependență, tremurul extremităților. Seara am fost chemată pentru că era în sevraj, avea halucinații.  Este primul caz de acest fel în 20 de ani de activitate”, mărturisește medicul botoșănean. Băiatul provenea dintr-o familie de consumatori de alcool, din mediul rural. Lucra alături de tatăl său, cu ziua, și primea inclusiv băutură și țigări. Abandonase școala în clasa a VIII a, fiindcă adicțiile merg mână în mână cu abandonul școlar.

Statul român indeferent la drama copiilor alcoolici și drogați

Specialiștii spun că această situație deosebit de gravă de sănătate publică care riscă să afecteze pe termen lung societatea românească, este privită cu lipsă de interes de autorități. În România este un singur centru pentru tratarea adicțiilor la copii și adolescenți. Este vorba despre centrul de stat pentru recuperare și educație împotriva adicțiilor pentru adolescenți și tineri Voila, un spital de psihiatrie din Câmpina, Prahova. Total insuficient. Medicii se plâng că pe termen lung, fără centre specializate, copiii ajung de unde au plecat, adică tot în lumea dependenței. Pe lângă consumul de alcool este și o problemă a consumului de droguri, care în mediul urban mai ales merg mână în mână.

„Sunt tineri cu 4,5,6 internări repetate pentru că nu se rezolvă problema. Adolescentul este lăsat să vagabondeze, nu i se oferă alternative. Din păcate suntem și noi limitați în ceea ce privește centrele pentru adolescenți specializate pe consum de droguri. Avem trei adolescenți care au ajuns la centrul Voila, un spital de cronici din Prahova”, spune Laura Jijie.

Specialiști precum Eugen Hriscu spun că statul român nu i-a măsuri susținute pentru a preveni și stopa consumul de alcool în rândul copiilor și adolescenților. Nu există politici publice, adolescenții au acces mare la alcool, deși oficial este ilegal.

„Este efectul lipsei oricăror forme de politici publice. Accesibilitatea la alcool este enormă, nu este niciun fel de acțiune a statului care să-i protejeze pe acești copii care pot să cumpere de oriunde. Eu nu-mi aduc aminte ca vreun comerciant să fi fost amendat pentru vânzare de alcool către minori. Și nu există o procedură prin care lucrurile acestea să fie clare și nu există  această dorință a statului de a proteja copiii și de a limita accesul lor la consum. Apoi, reclama este peste tot. Permisivitatea la evenimente, precum „Beach Please!”, unde tineri între 14 și 18 ani au acces într-un loc unde se promovează agresiv consumul de orice fel de droguri legale sau ilegale. În momentul de față în România nu există niciun program de prevenire a consumului la copii sau adolescenți în școli”, precizează Eugen Hriscu.

În plus, statul român nu este suficient de ferm, spun specialiști, în recuperare copiilor din familii disfuncționale mari consumatoare de alcool. Acele familii în care copilul de opt ani din Botoșani s-a apucat de băut cot la cot cu tatăl său. „Vorbim și de o ineficiență a Direcțiilor Generale de Protecția Copilului care ar putea să fie sesizate și să intervină”, conchide medicul psihiatru Eugen Hriscu.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

Creștere spectaculoasă pentru FLYONE: trafic cu 60% mai mare și 90% dintre zboruri operate la timp
Creștere spectaculoasă pentru FLYONE: trafic cu 60% mai mare și 90% dintre zboruri operate la timp
Glovo lansează Power Up în Moldova, competiția dedicată startup-urilor locale
Glovo lansează Power Up în Moldova, competiția dedicată startup-urilor locale
Moldcell finalizează achiziția pachetului majoritar din OCN Prime Capital SRL și își consolidează ecosistemul de servicii digitale și financiare
Moldcell finalizează achiziția pachetului majoritar din OCN Prime Capital SRL și își consolidează ecosistemul de servicii digitale și financiare
Moldindconbank lansează schimb valutar 24/7 direct în aplicația MICB Mobile Banking
Moldindconbank lansează schimb valutar 24/7 direct în aplicația MICB Mobile Banking
15 Aug. 2026, 17:00
 // Categoria: Slider // Autor:  Daniela Baranovschi
15 Aug. 2026, 17:00 // Slider //  Daniela Baranovschi

Numărul milionarilor din Republica Moldova a crescut anul trecut. Datele Serviciului Fiscal de Stat arată că 9 643 de persoane au declarat pentru 2025 venituri anuale de peste un milion de lei, cu 1 624 mai multe decât în anul precedent.

Cea mai mare sumă declarată de o singură persoană a fost de 169,6 milioane de lei. În total, milionarii au declarat venituri de 32,8 miliarde de lei și au achitat impozite în valoare de 2,3 miliarde de lei.

Cei mai mulți dintre milionari, 5 005 persoane, au declarat venituri între unu și două milioane de lei. Alte 2 992 de persoane au avut venituri cuprinse între două și patru milioane de lei, 698 – între patru și șase milioane, iar 464 – între șase și 10 milioane de lei. Totodată, 484 de persoane au declarat venituri de peste 10 milioane de lei.

Dintre cei 9 643 de milionari, 6 622 sunt bărbați și 3 021 sunt femei. Cea mai numeroasă categorie de vârstă este cea cuprinsă între 40 și 49 de ani, din care fac parte 3 351 de persoane. Cel mai tânăr milionar are 16 ani, iar cel mai vârstnic – 88 de ani.

Dividendele au fost principala sursă de venit a milionarilor, cu 13,45 miliarde de lei. Acestea au fost urmate de salarii, care au însumat 3,32 miliarde de lei.

În anul 2025, 211 159 de persoane fizice care nu desfășoară activități de întreprinzător au depus declarații de venit. În total, acestea au declarat venituri de 36,94 miliarde de lei, față de 31,12 miliarde de lei în 2024.

Impozitul pe venit declarat a ajuns la 3,41 miliarde de lei, comparativ cu 2,95 miliarde de lei în anul precedent. Salariile au rămas principala sursă de venit și au reprezentat 73,49% din totalul câștigurilor persoanelor fizice. Printre celelalte surse importante se numără dividendele și veniturile obținute din închirierea bunurilor imobile.

Totodată, 9 793 de persoane au beneficiat în 2025 de deduceri fiscale, în valoare totală de 112,55 milioane de lei. Cele mai solicitate au fost deducerile pentru studiile copiilor, serviciile medicale private și dobânzile achitate la creditele ipotecare pentru procurarea primei locuințe.

Peste 53 000 de contribuabili au folosit și mecanismul prin care pot direcționa 2% din impozitul pe venit către organizații necomerciale sau culte religioase. În total, au fost direcționate 28 de milioane de lei, cu 6,19 milioane de lei mai mult decât în anul precedent.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Creștere spectaculoasă pentru FLYONE: trafic cu 60% mai mare și 90% dintre zboruri operate la timp
Creștere spectaculoasă pentru FLYONE: trafic cu 60% mai mare și 90% dintre zboruri operate la timp
Glovo lansează Power Up în Moldova, competiția dedicată startup-urilor locale
Glovo lansează Power Up în Moldova, competiția dedicată startup-urilor locale
Moldcell finalizează achiziția pachetului majoritar din OCN Prime Capital SRL și își consolidează ecosistemul de servicii digitale și financiare
Moldcell finalizează achiziția pachetului majoritar din OCN Prime Capital SRL și își consolidează ecosistemul de servicii digitale și financiare
Moldindconbank lansează schimb valutar 24/7 direct în aplicația MICB Mobile Banking
Moldindconbank lansează schimb valutar 24/7 direct în aplicația MICB Mobile Banking