Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

22 august 2026

Cum înțelegem un adolescent care tace? – Luni, la Consens Național

09 Iun. 2025, 10:00
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
09 Iun. 2025, 10:00 // Actualitate //  Realitatea.md

Adolescența este una dintre cele mai intense și fragile etape din viața omului. Psihologii afirmă că este vârsta marilor întrebări și primelor răspunsuri. În căutarea identității, tinerii își testeze limitele, își rescriu relațiile părinții și cu lumea din jur. De multe ori nu știu ce își doresc cu adevărat, dar asta nu îi oprește din explorarea propriului „eu”.

Dezvoltarea tehnologiilor informaționale a complicat și mai mult labirinturile adolescenței. Noile tehnologii au conectat adolescența cu o lume virtuală departe de cea reală, iar numărul provocărilor s-a dublat. Fără experiență și cu multe întrebări, mulți tineri se simt pierduți, iar situația lor este scăpată de sub control.

Cum înțelegem un adolescent care tace? Ce spun crizele lor și cum ne apropiem de nevoile reale ale acestei generații? Alături de noi, pentru a deschide acest subiect cu delicatețe și profunzime, este Inna Negrescu-Babush, președinta Asociației PRO Educație și Dezvoltare și Ina Crasnojon, psihologă, psihoterapeută.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

22 Aug. 2026, 17:41
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
22 Aug. 2026, 17:41 // Societate //  Realitatea.md

Tendința de scădere a aportului ape în lacul de acumulare de la Novodnistrovsk continuă să se agraveze, afirmă ministrul Mediului, Gheorghe Hajder. Potrivit oficialului, în ultimele 5 zile, media zilnică a debitului de intrare a scăzut la doar 19 m³/s (față de media de 38 m³/s înregistrată la începutul lunii).

Luni indicatorul era 15 m³/s, marți – 29 m³/s, miercuri – 19 m³/s, joi – 18 m³/s, iar vineri a înregistrat un nou record negativ istoric de 14 m³/s.

„Această tendință negativă începe să afecteze direct debitele din aval. Dacă până la data de 20 august deversările din lacul de acumulare Dubăsari au fost menținute la un nivel de 77–78 m³/s, ieri debitul a fost redus la 72 m³/s, iar pentru astăzi este preconizată o scădere suplimentară până la 65 m³/s. Situația devine din ce în ce mai tensionată pentru întregul ecosistem al fluviului, pentru aprovizionarea și gestionarea resurselor de apă”, informează ministrul.

Funcționarul a mai notat pe rețelele de socializare că Ministerul Mediului se află în contact permanent cu toate instituțiile de resort, inclusiv cu autoritățile din Ucraina, iar la finalul acestei luni va avea loc o nouă ședință extraordinară cu responsabilii din țara vecină.

În context, consumatorii, agenții economici și autoritățile locale sunt rugate să monitorizeze stațiile de captare, să utilizeze responsabil apa, să reducă pierderile din rețea și să stopeze consumul nejustificat.

Și primarul Capitalei, Ion Ceban, a comunicat despre scăderea debitului în lacul de la Dubăsari. Edilul a punctat că autoritățile municipale sunt pregătite să pornească toate pompele instalate în ultima perioada la stația de captare, iar locuitorii nu vor rămâne fără apă.

„Suntem gata ca la Stația de Captare să pornim toate pompele pe care le-am instalat în ultima perioadă pentru a capta apa și a o aduce în stație, pentru ca aceasta să nu se oprească și să continuăm aprovizionarea locuitorilor. Barajul construit, la fel, ne ajută să menținem apa în zona Stației de Captare. În acest sens, avem o comunicare permanentă și un schimb de date cu prim-ministrul. Primăria Chișinău a întreprins toate măsurile posibile și necesare în situații negative, în cazul în care apa va fi diminuată pe râul Nistru”, a transmis Ion Ceban.