Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0.2021%
  • USD
    17.0881
    -0.5676%
  • RUB
    0.2050
    1.3171%
  • RON
    3.8050
    0.0841%
  • UAH
    0.3831
    -0.3393%

Toate știrile

21 august 2026

Descoperire macabră în Mexic: Salvatorii au scos dintr-o prăpastie 40 de saci cu oseminte

02 Iun. 2023, 12:14
 // Categoria: În Lume // Autor:  Victoria Laur
02 Iun. 2023, 12:14 // În Lume //  Victoria Laur

Oamenii legii din Mexic au găsit circa 45 de saci cu rămășițe umane, în timp ce căutau șapte persoane dispărute. Oasele au fost găsite într-o prăpastie din localitatea Jalisco, la vestul țării.

„Au fost extrași 45 de saci, care conțin resturi umane corespunzând unor bărbați şi femei”, au anunțat autoritățile.

Sacii cu rămășițe umane se aflau într-o prăpastie de 40 de metri, Deocamdată nu este clar dacă resturile umane aparține persoanele căutate, cu vârsta de aproximativ 30 de ani, care lucrau în zonă, transmite Digi24. Aceștia erau angajați la un call centru, iar biroul lor se afla în apropierea zonei unde s-a făcut descoperirea macabră.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Anchetatorii au aflat că în cadrul call centrului se practicau activități ilegale, însă rudele celor dispăruți resping ipoteza. În ultimii ani, în apropiere de Jalisco au fost găsite mai multe „morminte” de acest gen. Bunăoară, în 2021, în zonă au fost găsiți 70 de saci cu oseminte.

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 22:38
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
21 Aug. 2026, 22:38 // Slider //  Ana Panaguța

Ankara a solicitat Interpol să emită o „Notificare Roșie” pe numele prim-ministrului israelian Benjamin Netanyahu, pe care îl acuză de „genocid” după interceptarea israeliană a unei flotile cu ajutoare pentru Fâșia Gaza, conform anunțului făcut vineri, 21 august, de ministrul turc al justiției, scrie hotnews.ro.

Turcia a criticat virulent Israelul în contextul ofensivei din Fâșia Gaza, iar președintele Recep Tayyip Erdogan l-a acuzat frecvent de „genocid” pe Benjamin Netanyahu.

Decizia Israelului de a intercepta flotila care transporta aproximativ 430 de activiști, în mai, a stârnit un val de indignare la nivel internațional. Țări ca Franța, Italia și Australia au inițiat la rândul lor proceduri judiciare în urma incidentului.

Ministrul justiției din Turcia, Akin Gurlek, a anunțat într-o postare pe platforma X că a solicitat Ministerului de interne să ceară Interpol emiterea unor alerte de tip „Notificare Roșie” pe numele premierului Netanyahu și a unui alt israelian, numit Afek Moskovitch.

Ce este Notificarea Roșie

O Notificare Roșie este o adresată organelor de aplicare a legii din întreaga lume pentru a localiza și aresta provizoriu o persoană, în așteptarea extrădării, predării sau a unei acțiuni legale similare. Ea este emisă de Secretariatul General al Interpol, la solicitarea unei țări membre, și nu reprezintă un mandat internațional de arestare, explică Interpol pe site-ul său oficial.

Akin Gurlek a precizat că demersul a fost făcut în baza mandatelor de arestare pe care le-au emis autoritățile turce pe numele lui Netanyahu și Moskovitch în data de 14 iulie.

Cei doi sunt urmăriți penal în Turcia pentru „crime împotriva umanității, genocid, privare de libertate agravată, agresiune și vătămare corporală intenționată, tortură, distrugerea de bunuri, jaf agravat și deturnarea de vehicule de transport”, a declarat Ministerul turc al justiției.

În dosar există în total 35 de inculpați, potrivit Anadolu.

Aproximativ 50 de nave se aflau în Flotila Global Sumud care a plecat din Turcia, în luna mai, spre teritoriul palestinian. Activiștii au fost reținuți de armata israeliană în Marea Mediterană și apoi au fost duși într-o închisoare israeliană înainte de a fi expulzați.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!