Curs valutar
  • EUR
    20.1209
    0.3484%
  • USD
    17.2482
    0.6633%
  • RUB
    0.2071
    0.2414%
  • RON
    3.8323
    0.488%
  • UAH
    0.3856
    0.5446%

Toate știrile

25 august 2026

Diaspora pleacă din țară. Peste 16 mii de persoane au ieșit din țară în ultimele 24 de ore

07 Ian. 2022, 12:10
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
07 Ian. 2022, 12:10 // Actualitate //  Realitatea.md

Polițiștii de Frontieră anunță că în ultimele 24 de ore la graniță au fost înregistrate 31 528 traversări, un număr mai mare fiind consemnat pe sensul de ieșire din Republica Moldova – 16 331 traversări persoane. Totodată, din numărul total s-au înregistrat 15 146 treceri la frontiera moldo-română, 9 486 treceri la frontiera cu Ucraina și 6 896 treceri aeriene.

Cele mai tranzitate puncte de trecere a frontierei rămân a fi:
PTF Leușeni – 7 222 traversări persoane;
PTF Aeroportul Internațional Chișinău – 6 896 traversări persoane;
PTF Sculeni – 3 526 traversări persoane;
PTF comun Criva – 2 815 traversări persoane;
PTF Otaci – 1 655 traversări persoane;
PTF Giurgiulești-Galați – 1 340 traversări persoane;

De asemenea, numărul de traversări al mijloacelor de transport a fost de 7 983 treceri, dintre care 5 019 traversări prin punctele de trecere a frontierei moldo-române și alte 2 964 treceri la hotar cu Ucraina.

Pe parcursul a 24 de ore, polițiștii de frontieră au înregistrat următoarele acțiuni ilegale:
– șapte încălcări privnd regimul zonei de frontieră și cel al punctelor de trecere a frontierei;
– un document de călătorie falsificat;
– trei cetățeni străini au încălcat termenul de ședere pe teritoriul Republicii Moldova;
– 12 încălcări privind regulile de folosire a vinietei și de transportare a pasagerilor;
– două persoane și un mijloc de transport, identificate cu consemn național și internațional;
– 86 de persoane au fost documentate pentru nerespectarea măsurilor de profilaxie, prevenire și/sau combatere a bolilor epidemice (art.76′ al CC al RM).

Ofițerii de la Linia Verde a Poliției de Frontieră (022 259 717), în decursul a 24 ore au înregistrat 418 apeluri de la cetățeni, unde s-au oferit consultații vizavi de situația de la frontiera de stat, condițiile de traversare și riscurile în contextul măsurilor aplicate privind diminuarea răspândirii COVID-19.

Realitatea Live

25 Aug. 2026, 17:45
 // Categoria: Slider // Autor:  Daniela Baranovschi
25 Aug. 2026, 17:45 // Slider //  Daniela Baranovschi

Sutele de tancuri trimise de aliați în Ucraina sunt folosite ca tractoare și de operatorii de drone. Altele stau camuflate în pădure și sunt utilizate de ucraineni drept adăpost. Asta deoarece războiul modern a schimbat regulile și tancurile nu sunt eficiente în fața dronelor inamice.

Tancurile occidentale trimise în Ucraina sunt, în mare parte, inactive, potrivit The New York Times. Acestea sunt ascunse prin păduri fiind acoperite cu pânze de camuflaj pentru a nu fi observate de dronele inamice.

Un tanc care costă, în medie, 10 milioane de dolari, s-a dovedit a fi neputincios în fața dronelor ieftine care domină acum câmpul de luptă. Ca urmare, mașinilor scumpe li s-au găsit alte întrebuințări, scrie Mediafax.

Aproximativ jumătate dintr-un batalion de tancuri a fost adaptat pentru a fi utilizat de operatori de drone. Celelalte tancuri occidentale sunt uneori folosite pentru a tracta echipamente avariate, servind, practic, drept tractoare scumpe.

Conform unor informații, dintre cele aproximativ 82 de tancuri Abrams livrate, aproximativ 25 au fost lovite. De asemenea, dintre cele 10 donate de Suedia, a rămas doar un tanc în utilizare.

Estimările făcute de experți arată că până în prezent, Ucraina a primit de la aliații săi occidentali peste 800 de tancuri de luptă. Livrările au inclus atât tancuri din era sovietică recondiționate, cât și modele occidentale moderne.

Tancurile au fost livrate în mai multe valuri începând cu anul 2022.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!