Președinta țării, Maia Sandu, primit cadouri în al doilea trimestru al anului curent în sumă de 9 855 de lei, cel mai scump fiind de 2 350 de lei, primit de la ministra Afacerilor Externe, Educației și Sportului a Principatului Liechtenstein, Dominique Hasler.
Conform documentului, făcut public de Președinție, Maia Sandu a primit în această perioadă 13 cadouri.
Cel mai scump cadou a fost un urcior cu două căni din ceramică de înaltă calitate, realizat manual de producătorul Keramik Schaedler Liechtenstein – 2 350 de lei, precum și o vază din cristal confecționată manual, care valorează 2 200 de lei, primită de la Pavol Ivan, ambasadorul Republicii Slovace.
Cel mai ieftin cadou a fost o farfurie care costă 200 de lei, primită de la Delegația Agenției Japoneze pentru Cooperare Internațională.
Un incendiu a izbucnit la o uzină de procesare a gazelor din orașul Kotovo, regiunea Volgograd, în urma unui atac cu drone produs în noaptea de 8 spre 9 octombrie, relatează canalul rusesc de Telegram Astra, citând localnici.
Potrivit Kyiv Independent, flăcările au cuprins instalațiile uzinei de procesare a gazelor Korobkovski, una dintre cele mai importante din sudul Rusiei.
Deocamdată nu există o confirmare oficială a informațiilor, însă guvernatorul regiunii Volgograd, Andrei Bocharov, a declarat anterior că „incendiile la instalațiile de combustibil și energie sunt în curs de lichidare” după o serie de atacuri în zonă.
Autoritățile locale nu au oferit detalii despre amploarea daunelor.
Atacul cu drone a fost confirmat de Andrii Kovalenko, șeful Centrului ucrainean pentru Combaterea Dezinformării, care a subliniat importanța strategică a obiectivului vizat.
„Această instalație este critică pentru infrastructura energetică a Rusiei: asigură procesarea și transportul condensatului de gaz, precum și producția de materii prime pentru industria chimică”, a declarat Kovalenko.
Sistemul de monitorizare prin satelit al NASA – Fire Information for Resource Management System (FIRMS) – a confirmat, la rândul său, prezența unui incendiu în zona uzinei Korobkovski.
Potrivit presei locale, uzina Korobkovski, aflată în administrarea companiei Lukoil, este cel mai mare centru de procesare a gazelor naturale din Districtul Federal Sudic al Rusiei. Înființată în septembrie 1966, instalația joacă un rol esențial în rețeaua energetică regională, fiind implicată în transportul gazelor și în producția de componente pentru industria chimică.