Vladislav Căruceru este procurorul care a fost deferit justiției pentru constrângerea de a face declarații și divulgarea datelor urmăririi penale. Despre acesta caz Procuratura Anticorupție (PA) a anunțat vineri dimineața, 30 iunie, precizând că a finalizat urmărirea penală și a remis-o în instanța de judecată.
Realitatea.md a intrat în posesia documentului semnat de șefa PA, Veronica Dragalin. În actul expediat în instanța de judecată se precizează că „În privinţa învinuitului nu este aplicată măsură preventivă”.
Despre Vladislav Căruceru a scris în anul 2022 portalul anticoruptie.md. Căruceru, procuror în Secția unificarea practicii în domeniul urmăririi penale în cadrul Procuraturii Generale, era bănuit într-un dosar penal pentru constrângerea de a face declaraţii. El l-ar fi obligat pe un fost angajat al Companiei Natur Bravo să facă declaraţii în favoarea lui Evgheni Kheyman, fost administrator al firmei offshore din Bahamas, care a sponsorizat în 2016 campania prezidenţială a lui Igor Dodon din banii unui fost deputat al Dumei Federaţiei Ruse.
Aceeași sursă mai scrie că dosarul a fost intentat în 2020 în baza unui denunţ al soţiei lui Evgheni Kheyman împotriva directorului fabricii de conserve Natur Bravo, Mukhmad Galaev, şi fostului procuror anticorupţie, Roman Statnîi. Căruceru l-ar fi forțat pe fostul şofer al lui Galaev să facă declaraţii împotriva acestuia, iar când a refuzat, în biroul procurorului ar fi intrat Kheyman, care a început să facă presiuni pentru obţinerea declaraţiilor. După suspendarea din funcţia de procuror general a lui Alexandr Stoianoglo, Galaev a depus un denunţ pe numele lui Vladislav Căruceru, acesta fiind înlăturat de la examinarea dosarului.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Tot Vladislav Căruceru a făcut parte din grupul de procurori care a gestionat urmărirea penală în privința fostului şef al Procuraturii Anticorupţie (PA), Viorel Morari, cercetat pentru abuz în serviciu și fals în acte publice. Anterior, procurorul Căruceru a fost vizat într-un dosar penal instrumentat chiar de către PA, condusă de Viorel Morari. Căruceru declara în 2021 că dosarul penal pe numele său ar fi fost încetat.
Vladislav Căruceru activează în cadrul Procuraturii din 2010. În 2016, Vladislav Căruceru a fost numit în funcția de procuror în secția unificarea practicii în domeniul urmăririi penale în cadrul Procuraturii Generale.
Un procuror din Chișinău riscă ani de pușcărie. PA: Învinuitul nu și-a recunoscut vina