Curs valutar
  • EUR
    20.0508
    0.3217%
  • USD
    17.1338
    0.2667%
  • RUB
    0.2066
    0.7744%
  • RON
    3.8136
    0.2255%
  • UAH
    0.3835
    0.1043%

Toate știrile

24 august 2026

DOC Îndemn pentru protestatari și poliție. Avocatul Poporului și Consiliul împotriva discriminării, cu recomandări

22 Sept. 2022, 11:33
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
22 Sept. 2022, 11:33 // Actualitate //  Realitatea.md

Avocatul Poporului, Ceslav Panico, Avocatul Poporului pentru drepturile copilului, Maia Bănărescu, Consiliul pentru Prevenirea și Eliminarea Discriminării și Asigurarea Egalității, îndeamnă la calm, manifestații pașnice, fără intimidări, ură sau violență, atât din partea manifestanților, cât și, în adresa acestora, în contextul protestelor din fața Parlamentului, organizate de Partidul Șor.

Într-un îndemn cele trei instituții afirmă că, Constituția Republicii Moldova garantează exercitarea drepturilor la libera exprimare a opiniilor și participării la întruniri pașnice. Aceste drepturi sunt stabilite și în Pactul internațional cu privire la drepturile civile și politice, la care Moldova este parte.

În acest context, ca instituții care contribuire la respectarea dreptului omului în Republica Moldova, semnatarii Apelului public îndeamnă autoritățile statului, organizatorii și participanții la întruniri la responsabilitate și corectitudine în asigurarea și exercitarea libertății de exprimare și de întrunire, astfel ca, dreptul la libera exprimare să nu incite la ură și discriminare, or, la acte de violență (inclusiv față de jurnaliști).

„Îndemnăm participanții la manifestație și oponenții acestora să demonstreze respect și toleranță față de orice ființă umană, indiferent de caracteristicile care le deosebesc, inclusiv viziunile politice sau de altă natură pe care le au. Dialogul civilizat, cu excluderea intimidărilor, este o condiție definitorie pentru libera întrunire, o premisă importantă pentru asigurarea schimbului liber de idei, opinii și o garanție a respectării principiilor democratice și a statului de drept. Membrii societății urmează să conștientizeze importanța respectării întocmai a principiilor unui stat democratic, în care persoanele au atât drepturi, cât și responsabilități, implicit de a respecta ordinea publică și nu a periclita securitatea statului și a altor persoane. Accentuăm că, în cadrul manifestațiilor publice, drepturile celor mai vulnerabile persoane (vârstnicii, persoanele cu dizabilități, copiii) trebuie să fie respectate și protejate, și aceste grupuri de persoane nu trebuie să fie implicate de către organizatorii întrunirilor pașnice ca factor de sensibilizare”, se arată în îndemnul lansat.

Astfel, instituțiile se adresează autorităților să asigure toate condițiile necesare pentru exercitarea neîngrădită a dreptului la întruniri, prin garantarea ordinii publice, a securității manifestanților, să nu admită intimidarea, forțarea, blocarea sau împiedicarea persoanelor care reprezintă interes și să se implice în acțiuni de manifestare pașnică, potrivit obligațiilor ce le revin instituțiilor statului conform legii privind întrunirile.

De asemenea, semnatarii îndemnului recomandă reprezentanților mass-media să fie corecți și obiectivi în reflectarea evenimentelor, iar manifestanții să nu admită intimidări sau violență față de jurnaliști.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

24 Aug. 2026, 16:21
 // Categoria: Slider // Autor:  Daniela Baranovschi
24 Aug. 2026, 16:21 // Slider //  Daniela Baranovschi

Locuitorii municipiului Chișinău nu riscă, deocamdată, să rămână fără apă. Stația de Captare de la Vadul lui Vodă funcționează normal, iar autoritățile spun că au pregătite soluții pentru situația în care nivelul apei va continua să scadă.

Potrivit Primăriei Chișinău, instalațiile de pompare suplimentare de la Stația de Captare sunt pregătite pentru a fi puse în funcțiune dacă va fi necesar. Acestea au fost construite pentru a permite menținerea alimentării cu apă în cazul unor probleme provocate de scăderea nivelului Nistrului.

Autoritățile spun că și barajul construit în apropierea stației contribuie la menținerea nivelului apei. În prezent, furnizarea apei se face fără întreruperi, iar situația hidrologică este urmărită permanent, anunță Primăria Chișinău.

Amintim că, din cauza secetei severe, Republica Moldova a instituit stare de alertă hidrologică începând cu 28 iulie, pentru o perioadă de 30 de zile. Pentru a gestiona rezervele de apă, Chișinăul și Kievul au convenit să reducă temporar deversările din lacul de acumulare Novodnestrovsk, iar până la sfârșitul lunii august, debitul a fost stabilit la 75 de metri cubi pe secundă.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!