Lumina s-ar putea ieftini cu 10 la sută pentru consumatorii de energie electrică, care sunt deserviți de SRL Premier Energy. Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a publicat solicitarea depusă de compania Premier Energy.
Astfel, tariful final pentru consumatorii casnici ar putea fi de 2,69 lei/kWh fără TVA. În prezent, consumatorii achită 2,99 lei/kWh.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
ANRE a anunțat miercuri, 28 iunie, că există premise de micșorare a prețurilor pentru furnizarea energiei electrice de către furnizorii serviciului universal și de ultimă opțiune.
În acest context, Agenția examinează în regim urgent solicitările furnizorului Î.C.S. „Premier Energy” S.R.L. și ale operatorului sistemului de distribuție Î.C.S. „Premier Energy Distribution” S.A.
Totodată, ANRE a solicitat S.A „Furnizare Energie Electrice Nord” să prezinte cererea de ajustare a prețurilor care va fi examinată la momentul depunerii.
