Curs valutar
  • EUR
    20.1209
    0.3484%
  • USD
    17.2482
    0.6633%
  • RUB
    0.2071
    0.2414%
  • RON
    3.8323
    0.488%
  • UAH
    0.3856
    0.5446%

Toate știrile

25 august 2026

DOC Un judecător sesizează CSM-ul, după ce a aflat că un membru al Comisiei Vetting ar conduce un partid politic

28 Iun. 2024, 12:15
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
28 Iun. 2024, 12:15 // Actualitate //  Realitatea.md

Judecătorul Anatolie Țurcan, prin avocatul său, a solicitat plenului Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), respingerea raportului de evaluare a Comisiei Vetting, evaluare pe care nu a promovat-o, și sesizarea Curții Constituționale (CC), după ce a aflat că un membru al Comisiei s-ar afla la conducerea unui partid politic. Este vorba de Lavly Perling, membru internațional, care, potrivit wikipedia, conduce formațiunea „Parempoolsed” în Estonia, partid fondat în august 2022. Acest lucru nu se regăsește însă și în CV-ul membrului care a fost publicat pe site-ul Comisiei Vetting.

Avocatul lui Țurcan susține că membrii Comisiei de evaluare externă nu au dreptul să dețină o funcție politică, în ultimii trei ani până la numirea în Comisia de evaluare, lucru care nu ar fi fost respectat de Perling.

 

Redacția realitatea.md a solicitat un comentariu de la Comisia Vetting. Secretariatul ne-a anunțat că vor reveni cu un comentariu ulterior.

Ședința Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) este transmisă în direct pe RLIVE.MD.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Comisia Vetting este constituită din 6 membri, numiți cu votul a 3/5 din deputații aleși, după cum urmează: 3 membri, cetățeni ai Republicii Moldova – la propunerea fracțiunilor parlamentare, cu respectarea reprezentării proporționale a majorității și a opoziției și 3 membri – la propunerea partenerilor de dezvoltare.

Amintim că Maria Giuliana Civinini, membru internațional, a demisionat din funcția de membru al Comisiei, iar cererea acesteia a fost acceptată de Parlament la ședința din 12 aprilie 2024.

Realitatea Live

25 Aug. 2026, 11:14
 // Categoria: Societate // Autor:  Cătălina Boico
25 Aug. 2026, 11:14 // Societate //  Cătălina Boico

O nouă persoană a fost reținută în dosarul de contrabandă cu produse din tutun. Este vorba despre un bărbat în vârstă de 48 de ani. Totodată, oamenii legii au depistat alte 20 de cutii cu 200.000 de țigarete cu filtru, de marcă autohtonă, precum și 14 cutii cu 84 de kilograme de tutun pentru narghilea, fără timbru de acciz.

Noile informații acumulate în cadrul investigațiilor au stat la baza efectuării a patru percheziții în sudul Republicii Moldova. Persoana este cercetată în stare de libertate și beneficiază de prezumția de nevinovăție, potrivit legii, până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Amintim că, în cadrul aceluiași dosar, anterior au fost efectuate trei percheziții, în urma cărora au fost ridicate aproximativ 1 000 000 de țigarete, depozitate în 100 de cutii și presupuse a fi destinate scoaterii ilegale din țară. Tot atunci, au fost ridicați aproximativ 600 de mii de lei, care ar proveni din activitatea infracțională, un mijloc de transport presupus a fi fost utilizat la comiterea infracțiunii, tehnică de calcul și alte obiecte relevante pentru documentarea cazului.

Investigațiile continuă în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor cauzei și identificării tuturor persoanelor implicate.

VIDEO Captură de proporții în Moldova: Un milion de țigări și 600.000 de lei, ridicate de oamenii legii