Curs valutar
  • EUR
    19.9714
    -0.0025%
  • USD
    17.2301
    -0.314%
  • RUB
    0.2025
    -1.4815%
  • RON
    3.8104
    0.0262%
  • UAH
    0.3852
    -0.3115%

Toate știrile

18 august 2026

Dosarul „Frauda bancară”: Radu Marian anunță că în Parlament vor avea loc audieri publice. Când?

15 Dec. 2023, 11:40
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
15 Dec. 2023, 11:40 // Actualitate //  Realitatea.md

O nouă rundă de audieri publice vor avea loc, săptămâna viitoare, în incinta Parlamentului Republicii Moldova. Anunțul a fost făcut de deputatul PAS, Radu Marian, tot el și și președintele Comisiei parlamentare economie, buget și finanțe.

„Parlamentul Republicii Moldova va organiza audieri publice pe procesul recuperării banilor furați în frauda bancară. Vom discuta în special despre acțiunile/inacțiunile instituțiilor statului după decizia executorie a Curții de Apel de condamnare a fugarului Șor și restituire de către acesta a 5.2 miliarde de lei.

La audieri vor fi invitate instituțiile și persoanele implicate în procesul de recuperare, cum ar fi Procuratura, BNM, CNA, ARBI și altele. La audieri vom face constatările necesare și vom seta niște acțiuni imediate pentru a accelera procesul de recuperare a banilor furați de la cetățeni”, se arată în mesajul publicat de Marian.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Anterior, adjunctul interimar al procurorului-șef al Procuraturii Anticorupție, Octavian Iachimovschi, a declarat că Procuratura a tergiversat investigarea fraudei bancare, „într-o oarecare măsură, din cauza imperfecțiunii codului de procedură penală, care permite amânarea, aparent nemotivată, diferitor ședințe”. În dosarul „Frauda bancară” figurează 66 de învinuiți.

Investigațiile în această cauză vizează fapte infracționale săvârșite de către mai multe grupuri criminale organizate parte a unei organizații criminale, în perioada anilor 2010-2015, la cauza penală de bază fiind conexate mai multe cauze. Au fost aplicate sechestre pe active în valoare de circa 6,4 miliarde MDL, inclusiv în afara Republicii Moldova, pentru recuperarea prejudiciului cauzat ca rezultat al realizării Fraudei.

Iachimovschi, despre dosarul „Frauda bancară”: Procuratura a tergiversat investigarea într-o oarecare măsură

Realitatea Live

18 Aug. 2026, 06:28
 // Categoria: Slider // Autor:  Ursu Ana
18 Aug. 2026, 06:28 // Slider //  Ursu Ana

Meteorologii anunță astăzi ploi slabe de scurtă durată și descărcări electrice în unele zone ale țării. 

Vântul va sufla slab pe parcursul nopții, iar în timpul zilei va bate din nord-vest cu viteze de 5-10 metri pe secundă. În unele regiuni sunt posibile intensificări de până la 15-18 metri pe secundă.

Valorile termice vor rămâne ridicate, maximele diurne urmând să ajungă la +30…+34 de grade Celsius în cea mai mare parte a țării. În raioanele din nord, temperaturile vor fi mai scăzute și se vor situa între +24 și +29 de grade Celsius.

Pe timpul nopții, vremea va fi predominant fără precipitații, iar temperaturile minime vor oscila între +15 și +20 de grade Celsius. 

În capitală se așteaptă ploi însoțite de descărcări electrice și până la 31 de grade pe timp de zi, iar noaptea temperatura nu va fi mai mică de 18 de grade.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!