Membra Curții Constituționale, Domnica Manole, ar urma să încaseze 800.000 de lei în dosarul referendumului. Funcționara a fost acuzată ca a pronunțat o decizie ilegală în anul 2017.
Pe 13 iunie, Curtea de Apel a menținut hotărârea primei instanțe, care îi acordase câștig de cauză Domnicăi Manole, pentru a i se plăti prejudiciul moral.
Astfel, Curtea de Apel menține decizia Judecătoriei Chișinău prin care se încasează din contul bugetului de Stat, prin intermediul Ministerului Justiției, în beneficiul reclamantei Domnica Manole, suma de 800.000 de lei cu titlu de prejudiciu moral, cauzat de acțiunile ilicite ale organului de urmărire penală și procuraturii, ca urmare a tragerii ilegale la răspundere penală.
Manole a fost achitată, prin sentința Judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani, pe 09 august 2019. Potrivit instanței, ea a fost trasă ilegal la răspundere penală în anul 2017 pentru pronunțarea unei sentințe, decizii, încheieri sau hotărâri contrare legii, informează bani.md. În acest dosar, ex-judecătoarea a fost achitată 3 ani mai târziu, după ce procurorul de caz, Eugen Rurac, a renunțat la acuzațiile penale.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Cazul Domnicăi Manole amintește de cel al fostului PLDM-ist Pantelei Sandulache, care a fost despăgubit cu 400.000 de euro. Cazul datează din 2012. Curtea de Apel Chișinău a obligat atunci statul să-i achite fostului membru al PLDM prejudiciu pentru tărăgănarea examinării unui dosar în care acesta figura ca victimă.
Ministerul Finanțelor a efectuat plata, deși decizia nu era definitivă. Abia după ce Sandulache a primit banii, procuratura a atacat decizia la Curtea Supremă de Justiție, care a dictat un prejudiciu de numai 1000 de euro.
Sandu by Victor Ursu
