Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

22 august 2026

Fără pacienți cu Covid-19. Spitalul din Cahul își reia activitatea în regim obișnuit

28 Mai 2021, 21:43
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
28 Mai 2021, 21:43 // Actualitate //  Realitatea.md

IMSP Spitalul Raional Cahul a încetat să mai interneze pacienții, care sunt confirmați cu infecția de tip COVID-19, informează Realitatea.md. Conform ordinului Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, timp de trei zile oamenii, care au noul tip de virus au fost externați și transferați la nivel republican.

„Acest fapt se datorează diminuării semnificative a cazurilor noi de COVID-19.  Astfel, astăzi au fost externați ultimii pacienți.

Respectiv, din 01.06.2021, se reia activitatea IMSP SR Cahul de internare și acordarea a asistenței medicale specializate în condițiile de staționar a pacienților în regim obișnuit, inclusiv a pacienților ce necesită reabilitarea post-COVID-19.

Cu toate că revenim la activitatea obișnuită și la profilurile de până la pandemie, COVID-19 încă nu a cedat și trebuie în continuare să fiti vigilenți și să respectați regurile de prevenire și control a COVID-19! Aveți grijă de sănătatea Dumneavoastră și nu uitați că vaccinarea este unica soluție prin care putem opri pandemia COVID-19”, se menționează într-un comunicat de presă al instituției.

Menționăm, că în ultimele săptămâni a fost înregistrat un număr scăzut al ratei de infectare, comparativ cu cele din săptămânile anterioare. Ieri și astăzi, au fost înregistrate a câte 77 de cazuri, și respectiv 75 de cazuri de infectări cu noul tip de coronavirus.

Realitatea Live

22 Aug. 2026, 17:41
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
22 Aug. 2026, 17:41 // Societate //  Realitatea.md

Tendința de scădere a aportului ape în lacul de acumulare de la Novodnistrovsk continuă să se agraveze, afirmă ministrul Mediului, Gheorghe Hajder. Potrivit oficialului, în ultimele 5 zile, media zilnică a debitului de intrare a scăzut la doar 19 m³/s (față de media de 38 m³/s înregistrată la începutul lunii).

Luni indicatorul era 15 m³/s, marți – 29 m³/s, miercuri – 19 m³/s, joi – 18 m³/s, iar vineri a înregistrat un nou record negativ istoric de 14 m³/s.

„Această tendință negativă începe să afecteze direct debitele din aval. Dacă până la data de 20 august deversările din lacul de acumulare Dubăsari au fost menținute la un nivel de 77–78 m³/s, ieri debitul a fost redus la 72 m³/s, iar pentru astăzi este preconizată o scădere suplimentară până la 65 m³/s. Situația devine din ce în ce mai tensionată pentru întregul ecosistem al fluviului, pentru aprovizionarea și gestionarea resurselor de apă”, informează ministrul.

Funcționarul a mai notat pe rețelele de socializare că Ministerul Mediului se află în contact permanent cu toate instituțiile de resort, inclusiv cu autoritățile din Ucraina, iar la finalul acestei luni va avea loc o nouă ședință extraordinară cu responsabilii din țara vecină.

În context, consumatorii, agenții economici și autoritățile locale sunt rugate să monitorizeze stațiile de captare, să utilizeze responsabil apa, să reducă pierderile din rețea și să stopeze consumul nejustificat.

Și primarul Capitalei, Ion Ceban, a comunicat despre scăderea debitului în lacul de la Dubăsari. Edilul a punctat că autoritățile municipale sunt pregătite să pornească toate pompele instalate în ultima perioada la stația de captare, iar locuitorii nu vor rămâne fără apă.

„Suntem gata ca la Stația de Captare să pornim toate pompele pe care le-am instalat în ultima perioadă pentru a capta apa și a o aduce în stație, pentru ca aceasta să nu se oprească și să continuăm aprovizionarea locuitorilor. Barajul construit, la fel, ne ajută să menținem apa în zona Stației de Captare. În acest sens, avem o comunicare permanentă și un schimb de date cu prim-ministrul. Primăria Chișinău a întreprins toate măsurile posibile și necesare în situații negative, în cazul în care apa va fi diminuată pe râul Nistru”, a transmis Ion Ceban.